Питання про те, який час вважати найбільш підходящим для прохань про прощення і покаяння залишається відкритим. У практиці іудаїзму існує спеціально встановлений час, коли єврей просить вибачення: щовечора, під час читання молитви Шма перед сном. Тому наставляючи молодих перед одруженням, радять при виникненні у них суперечок залагодити всі розбіжності до відходу до сну.

Якось один єврей зустрів свого друга, який поцікавився: «У чому секрет того, що ти так добре і молодо виглядаєш?» Той відповів: «Просто я все життя дотримуюся поради, яку дав мені рабин 40 років тому на моєму весіллі. Кожен раз, коли у нас виникають сварки з дружиною, я залишаю все і йду на прогулянку, щоб заспокоїтися. Так з тих пір я все ходжу і ходжу «.

Ідея про те, що не слід лягати спати розгніваним, виходить з принципів іудаїзму. Перш, ніж людина лягає спати, вона повинна звільнитися від гірких почуттів гніву і розчарування, і тоді її сон буде набагато більш спокійним і оздоровлюючим.

Крім того, раз на тиждень є спеціальний час для прохання про прощення. Щоп’ятниці, перед настанням святої Суботи, запалюють свічки, що створює в будинку атмосферу миру та спокою. У деяких єврейських громадах напередодні шабату прийнято також благословляти дітей. Іноді трапляється протягом тижня, що людина сердиться і свариться зі своїми дітьми, так що благословляючи їх, вона звільняється від негативних емоцій, що накопичилися за минулий тиждень.

І на додаток до цих 2 можливостей один раз на рік дається ще одна — напередодні Йом-Кіпур. Це час, коли потрібно пробачити тих, хто розсердив і образив, і попросити вибачення у тих, кого чимось коли-небудь образили самі. Але необхідно мати достатню мудрістю і розсудливість, щоб вибрати найбільш підходящий для цього момент.

Слід пам’ятати, що настає час, коли просять вибачення не тільки у живих, а й у тих, кого вже немає. Можливо, вільно чи мимоволі, ми образили їх при житті. Саме виходячи з цього, згідно єврейським звичаям, на похороні просять вибачення у покійного. Закон говорить, що якщо хтось відчуває, що він серйозно образив ближнього, душа якого вже покинула цей світ, то він повинен привести на могилу цієї людини 10 євреїв, і сказати в їх присутності: «Грішний я перед Господом, Богом Ізраїля, і перед таким-то, вчинив я із цією людиною так-то і так-то».

Крім того, в Йом-Кіпур під час читання поминальної молитви Ізкор на мить відкриваються кордони між фізичним і духовним світами, і душі живих об’єднуються з душами померлих близьких. Важливо скористатися цією можливістю і попросити вибачення. Навіть, якщо вважаєте, що вони повинні просити вибачення у вас — буде правильно, якщо попросите вибачення ви. І Всевишній простить усіх за неправедні справи і удостоїть хорошого і солодкого року.

Комментарии закрыты