По данным представительства Международной организации миграции, в Украине с 1991 года от торговли людьми пострадали 120 тысяч граждан. Эти люди живут среди нас, хотя часто остаются незамеченными. Дабы обратить внимание на проблему торговли людьми, в Одессе на Соборной площади открыли арт-инсталляцию под названием «Невидимые». Фигуры-силуэты изготовил человек, который и сам пострадал от торговли людьми, прошел программу реинтеграции и открыл собственное дело. Посетить арт-инсталяцию может каждый желающий с 28 апреля по 25 мая. Дальше она продолжит путешествие по другим регионам нашей страны.
Мирослава Сильчук, корреспондент
Сто двадцять ось таких фігур протягом м’ясці будуть нагадувати одеситам, що проблема торгівлі людьми нікуди не зникла. Тож слід пам’ятати, що в зоні ризику може опинитися кожен.
Силуети жінок, чоловіків та дітей, виставлені на Соборній площі уособлюють 120 тисяч українців, які постраждали від торгівлі людьми в Україні з 1991 року. На деяких фігурах написані реальні історії людей, які стали жертвами сучасного рабства та пережили жахливі приниження. За даними міжнародної організації міграції, вербування у більшості випадків відбувається на місцевому рівні через особистий контакт, місцеві газети або ж Інтернет. Середня тривалість періоду експлуатації становила від 3 до 6 місяців, після чого, як правило, осіб відпускали, у кращому випадку, купуючи білет додому.
Катерина Арданьян, представительство МОМ в Украине
Вербовщики как мужчины, так и женщины, обещают достойные условия работы, хороший заработок, проживание, питание, берут на себя зачастую оформление документов, необходимых для поездки. Очень много предложений связанных с трудоустройством, особенно сейчас, когда экономический кризис в стране. Украинцы теряют работу и ищут возможности трудоустройства в других городах и странах.
Від такої ситуації ніхто не застрахований. Тож, звертаючи увагу на заманливі пропозиції варто бути максимально обережними. Серед найпростіших правил – ні в якому разі не віддавати паспорт так званим роботодавцям нібито для реєстрації. А перед запланованою поїздкою залишити близьким максимум контактної інформації.
Ирина Медловец, представительство МОМ в Украине
Сейчас 21 век, людям разрешают звонить и говорить близким, что все хорошо. Вам не разрешат сказать что «я в какой-то плохой ситуации». Поэтому, мы советуем договориться о какой-то кодовой фразе. Из серии — у вас, допустим, никогда не было тети Тани. И вы заранее договариваетесь с близкими, звони, и говорите «мама, а как там тетя Таня? Родила или еще нет? И мама уже знает, что что-то пошло не так.
Основною країною призначення для торгівлі людьми з України, за даними МОМ, є Російська Федерація. Менше – країни Євросоюзу. Більше того, не варто забувати і про торгівлю людьми як внутрішнє явище. Адже Україна в цьому плані не є взірцевою.
Ирина Медловец, представительство МОМ в Украине
Внутри Украины в том числе очень много случаев торговли людьми и после России Украина идет второй страной назначения для людей, которые пострадали от торговли людьми. Когда ты, грубо говоря, уезжаешь из Одессы в Киев, ты вообще думаешь, что в твоей стране с тобой ничего плохого не случится. Но, к сожалению, это не так
Україна незабаром може стикнутися із значним зростанням обсягів торгівлі людьми внаслідок масового переміщення осіб з Донбасу і Криму, — зазначають в міжнародній організації з міграції. Внутрішньо-переміщені особи особливо потребують обізнаності щодо безпечної міграції . адже вони є цільовою групою для недобросовісних посередників, які пропонують послуги з еміграції та отримання статусу біженця за кордоном. У разі, якщо ви або ваші близькі стали жертвою торгівлі людьми, не варто намагатися самостійно вирішити проблему. Більше того, Міжнародна організація з міграції забезпечує безкоштовне комплексне медичне обслуговування постраждалим особам та допомагає в подальшій реінтеграції.
Ирина Медловец, представительство МОМ в Украине
Фактически, обратившись в любую из этих служб, будь то министерство соцполитики, управление по делам семьи и молодежи, департамент соцзащиты населения, криминальная милиция, вы уже попадете в систему и вам будет предоставлена комплексная помощь. Это очень важно. Важно не бояться, важно доверять. Если есть какие-то опасения перед государственными структурами – начните с неправительственных организаций, у них работают профессиональные психологи и это тоже очень важно.
Звернутися можна також за безкоштовними телефонами гарячих ліній – 527 з мобільного або ж 0 800 505 501 зі стаціонарного телефонів.