Рибний патруль з’явиться в Україні та що чекати від нових правил рибальства. 19 листопада в Одесі відбулася спільна нарада за участю Голови Державного агентства рибного господарства України, керівництва області та керівників рибних господарств Одеського регіону. В рамках наради обговорювалися актуальні питання розвитку рибного господарства в Одеській області та подальші перспективи в рамках реформування рибної галузі в Україні.
Рибне господарство на початку реформи. Голова державного агентства рибного господарства України Ярема Ковалів в ході наради в Одесі розповів про стан рибної галузі в Україні та поточні проблеми. Так, однією із перших зазначених проблем було те, що в Україні падає вилов риби. Рибний промисел найбільше постраждав від анексії Криму. Позначаються також і загальні для всієї економіки країни проблеми, пов’язані з девальвацією гривні і нинішньою нестабільністю на валютному ринку, війною на Сході та корупцією. На стані сектора також негативно відбивається браконьєрський промисел.
Ярема Ковалив, глава Госагентства рыбного хозяйства
В 2014 році, за підрахунками, споживання риби склало на душу населення 11 кг. Але одразу коментую, що за даними агентства, офіційна статистика обсягів вилову, на жаль, не відображає реальний обсяг видобування водних живих біоресурсів. По деяким видам риб різниця може складати 5 разів. Тому, якщо говорити про те, що в Україні за офіційною статистикою 80% риби, яка споживається — це імпортна риба, то фактично розподіл не 80 на 20, а можна розцінювати 60 на 40 або 50 на 50. проблема в тому, що більшість риби української не проходить через офіційні продажі, а продається в сірій зоні.
За словами чиновника, ситуація складається таким чином, що Україна, займаючи перше місце в Європі за загальною площею внутрішніх водойм, пасе задніх за об’ємом вилову. Проблеми в галузі накопичувалися роками і серед основних Ярема ковалів виділяє неефективність органів рибоохорони, непрозорість, яка впливає на інвестиційну привабливість галузі та криза довіри до даних, які дає наука стосовно запасів. Незадовільну ситуацію в галузі влада має намір виправити за рахунок впровадження нової реформи.
Ярема Ковалив, глава Госагентства рыбного хозяйства
Всі ті покращення, дерегуляція, боротьба з корупцією, нові правила, покращення діяльності для промисловиків, для нашої галузі, вони не запрацюють, якщо не буде ефективно працювати контроль і нагляд наш. Тому зараз прийнята постанова Кабміну про ліквідацію органів рибоохорони. найближчим часом ми в Києві оголошуємо конкурс на набір в новий рибоохоронний патруль, створюємо його фактично з нуля, користуючись напрацюваннями, які ми також не можемо втратити, але без повного перенавантаження ми не зможемо ні покращити матеріально-технічну базу наших органів рибоохорони, ні запропонувати більшу заробітну плату інспекторам, ні забезпечити належно їх роботою і навести лад на наших водоймах.
Зарплату новим рибним патрульним обіцяють підвищити із 1,5 тис. грн до 6 тис. грн. Реалізувати це планується за рахунок скорочення адміністративного персоналу. Новий рибний патруль забезпечать сучасними судами, пально-мастильними матеріалами. Для цього Держрибагентство веде активні переговори із зарубіжними донорами щодо отримання відповідних фінансів, а також залучення європейських фахівців у підвищенні рівня кваліфікації нових рибних інспекторів.
Ярема Ковалив, глава Госагентства рыбного хозяйства
Стосовно нового порядку видачі дозволів — видаватися вони будуть на 5 років. буде визначено за історичним принципом у відсотковому значенні частка підприємства в загальному ліміті, щороку затверджується агентством ліміт, в рамках цього ліміту підприємства будуть знати протягом 5 років яку частку вони можуть вилучати при здійсненні лову. Ми будемо оприлюднювати також на сайті це в абсолютних цифрах, не тільки в частках, для того, щоб підприємства могли розуміти скільки вони можуть вилучати.
Ще одна проблема — браконьєрський вилов риби. На її вирішення спрямована сертифікація походження риби, яка стане обов’язковою в країні з наступного року. У сертифікат будуть внесені дані про суб’єкта госпдіяльності, а також найменування водойми, де виловлена риба, дата вилову, його обсяг. За словами голови держагентства, подібна практика успішно себе проявила в державах ЄС, вона дозволяє ефективно боротися з тіньовим рибальством, сприяє стабільності рибних та інших біоресурсів природних водойм.