15 лютого, до другої річниці подій під Широкино, в бібліотеці імені Грушевського бійці полку «Азов» та видавництво «Орієнтир» презентували книгу «Широкинска операція». Про події зими 2015 розповідали самі бійці — безпосередні учасники тих подій. Подробиці дізнавалася — Наталія Андріяш
2015 рік. Поки на мирній Україні закохані відзначали день святого Валентину, вони — справжні Герої нашої Батьківщини, зі зброєю у руках захищали рідну країну від злих рук окупанта. А одесити Акела, Козак та Кутуз — одні з тих, хто поклав своє життя за чисте українське небо у боях за стратегічно важливу точку для оборони Маріуполя. «Широкинська операція» — таку назву має найбільш успішна наступальна операція за час російської агресії на Сході України, яка відбулася в лютому 2015 року. І в результаті якої, полк «Азов» визволив 5 населених пунктів від російських загарбників. Спогади учасників тих подій зібрали в однойменній книзі, яку представили 16 лютого в бібліотеці імені Грушевського.
Олег Семашко, організатор заходу
Саме 15 лютого в останній день, нажаль, Одеса серед інших міст понесла найбільших втрат. Саме в цей день загинуло троє наших одеситів, наших земляків. Це бійці «Азову» Микола Троїцький, позивний «Акела», Це Олександр Кутузакія «Кутуз» і В’ячеслав Кирилов «Козак» і цей захід — це власне більше не як презентація, а це презентація в пам’ять наших, в першу чергу, наших одеситів, які полягли в даній операції.
Книга побудована на спогадах понад 30-ти безпосередніх учасників військової операції, у тому числі і командирів полку «Азов». Також у виданні розмістили своєрідний некролог, де читачі зможуть дізнатися про кожного з 10-ти загиблих під час Широкинської операції. Марко Мельник — один з тих, в чиїй пам’яті назавжди залишиться картина тих подій.
Марко Мельник, видавництво «Орієнтир»
Я перебуваючи в медичному підрозділі «Азову» виїжджав на зміну іншій медичній бригаді, яка знаходилася безпосередньо у Широкиному і з ними був втрачений зв’язок і коли ми, власне, приїхали на місце ми не знайшли наших побратимів, тільки їхній автомобіль, їхнє спорядження, а їх самих не було. Ми перебуваючи там, могли розраховувати на три варіанти: вони або в полоні, або вже загиблі, або дуже добре переховуються. І як виявилося, це був третій варіант — вони викопали собі яму, замоталися у матраци, вони нас чули, але думали, що ми прийшли їх брати в полон, що ми ворожа сторона, ну і власне не відгукнулися і були абсолютно праві, що зберегло їм життя.
На презентації книги, а також імпровізованому вечорі пам’яті були присутні побратими, друзі загиблих бійців полку «Азов» і самі учасники операції.
Анатолій «Дон», учасник Широкинської операції
Успех его и как раз зависел от того, что… да у «Азова» были потери, были потери у наших побратимов из других подразделений, но такого масштаба операция, она прошла и наверное, она придала уверенности и у командования и у ребят, которые были рядом о том, что мы можем это делать, мы можем защищать свою землю. А ребята которые ушли от нас — это память для каждого из нас, это боль, но мы должны в нынешней ситуации, то что они начали, не только касается войны, но и тому, что в стране творится, мы должны сделать так, чтобы им там сверху не было стыдно за нас тут.
Більше спогадів про ті події читачі зможуть знайти на сторінках книги «Широкинська операція». А придбати видання можна на сайті видавництва «Орієнтир».