Коли мова йде про підвищення будь-яких тарифів, особливо якщо мова йде про транспорт, складно знайти людину, яка зрадіє таким новинам. Сьогодні експерти нагадують одеситам, що міська влада, як багато хто думає, не визначає тарифи на проїзд, а подібними змінами займаються саме підприємства-перевізники.
Георгій Хаскин, директор науково-виробничого центру «Економінформ»
Тарифы на проезд в автобусах в режиме движения маршрутного такси относятся, в соответствии с законодательством, к категории «свободных». Это означает, что их принимает, устанавливает и вводит в действие непосредственно предприятие-перевозчик. Хочу сразу развеять многочисленные мифы, связанные с этим, формально, с правовой точки зрения, городские власти к этому не имеют никакого отношения.
У 95% випадків, зміна вартості проїзду в міському транспорті пов’язана з підвищенням цін на ресурси. Збільшилася вартість палива, запчастин, матеріалів і навіть зарплата водіїв, яка становить зараз 4,5 тисячі гривень — за все це підприємства повинні платити. У будь-якому випадку, підвищений тариф — це завжди результат компромісу і навіть те підвищення, яке трапиться — менше, ніж сучасні розрахунки, вказують експерти.
Георгій Хаскин, директор науково-виробничого центру «Економінформ»
Сразу забегая немножечко вперед, я хочу сказать, что речь идет о повышении тарифа до 6 гривен. Хотя, среднее значение расчета по тарифам — 7 гривен, 89 копеек. Этот тариф, также как и тариф в 5 гривен, об этом уже приходилось говорить вашим коллегам, это тариф выживания. Никакого улучшения качества обслуживания этот тариф не предусматривает. Этот тариф дает возможность, Вячеслав Михайлович об это скажет, не скатиться в пропасть, потому что уже на сегодняшний день по ряду маршрутов до 20% подвижного состава из-за отсутствия водителей, из-за нехватки денег на техническое обслуживание и ремонт нужно приостановить. Просто если мы сократим этот тариф, станет совсем плохо.
Високого рівня обслуговування за низькою ціною не буває, кажуть в «Економінформ». На сьогоднішній день в Одесі практично всі автобуси, які працюють, як маршрутні таксі — це автобуси приватних перевізників, котрі не хочуть працювати собі в збиток.
Георгій Хаскин, директор науково-виробничого центру «Економінформ»
Создается вопрос: «Чего мы хотим?» Хотим, чтобы было, как есть, на сегодняшний день достаточно 6-ти. Хотим, чтобы у нас появились современные, комфортабельные автобусы большого класс, с кондиционерами и со всем остальным, извините, от 12 до 15.
Як стверджують в Асоціації одеських перевізників, ціна проїзду в 6 гривень — існує вже у всіх містах-мільйонниках України. Протяжність середнього маршруту в Одесі досить довга — 18 кілометрів, для порівняння, в Києві — 12. Також, варто пам’ятати про умови праці водіїв, найбільш кваліфіковані з яких найчастіше хочуть виїхати працювати за кордон. А в самій країні, професія водія — далеко не найпопулярніша.
В’ячеслав Максименко, гендиректор «Асоціації Одеських перевізників»
Сейчас многие водители уезжают, к сожалению, в Польшу, Прибалтику и где-то примерно 20% у нас недостача водителей. Из-за этого транспорт простаивает в парках.
Поки що, інформації про дати введення проїзду по 6 гривень немає, а вирішувати це будуть перевізники спільно з Департаментом Транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху. Однак, жителів міста запевняють — що про такі важливі зміни для одеського транспорту та його перевізників, повідомлять завчасно.