Публічна дискусія по обговоренню законопроекту 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян» відбулась 11 липня в прес-центрі «Контекст Причорномор’я». Законопроект був поданий у Верховну Раду наприкінці березня 2017 року, зараз опрацьовується парламентськими комітетами. Але процес йде надто повільно, вважають громадські організації-розробники проекту. Тому саме зараз у всіх регіонах України, куди масово переїхали жителі Донецької та Луганської областей, проходять дискусії, подібні одеській.
Майже 3,5% українських виборців, які складають внутрішньо переміщені особи, з початку антитерористичної операції не мали змоги голосувати на місцевих виборах. Адже їхати в зону АТО, щоб віддати свій голос за діючим принципом «по прописці» виглядало абсурдом. За три роки внутрішньо переміщені жителі Донецької та Луганської областей вже знайшли місця проживання, роботу, стали членами місцевих громад. Невдовзі знову вибори, й зараз кількість переселенців в Україні складає 1млн 600тис або 4% від усіх виборців країни. Їх голос повинен бути почутий і вони повинні мати змогу надати свій голос за того кандидата, якого вважають гідним. Саме тому законопроект 6240 був розроблений експертами ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», ГО «Громадський холдинг «Група Впливу», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) та народними депутатами України. Він передбачає процедуру зміни виборчої адреси за новим місцем проживання за допомогою Державного реєстру виборців України без зміни офіційної реєстрації або прописки.
Олександр КЛЮЖЕВ, аналітик Громадської мережі ОПОРА
Питання виборів — воно ключове. Як тільки ця група громадян стануть електоральною групою, зразу їх пріоритетність зросте для політиків.
Зазначимо, що вперше дати змогу переселенцям використати своє конституційне право волевиявлення під час виборів українські та міжнародні громадські організації пропонували ще в 2015 році. Але тоді Верховна Рада України так і не перетворила відповідний законопроект у закон.