Одеса пишалася своїм санаторним раєм. Ще в далекому 1833 році в Одесу прибув молодий, ерудований, енергійний доктор медицини Ераст Степанович Андрієвський. Дізнавшись про цілющу силу мула і вод Куяльницького лиману, він зумів переконати міське правління в необхідності створення тут лікувального закладу. З того часу, на Одеських землях з цілющуею силою, вигідним розташуванням та м’який кліматом здравиці починають з’являтися одина за одною. Наступним був санаторій  ім. Горького. Він отримав перші історичні згадки ще в 1900 році. А перші відомості про мінеральні джерела санаторій отримав в 1878 році. Так, з кожним п’ятиріччям Одеса та її область відбудовувала здравиці різного профілю. Санаторний курорт був гордістю Одеси, але не тепер. Частину здравниць стерто з карти міста остаточно і безповоротно. Багатьом урізані території, і доля їх — під питанням.

Найстарішим санаторіям Одеси вже понад 180 років і вони продовжують свою місію для населення навіть у наш час. Серед них: Куяльницький, санаторій ім. Горького, Лермонтовський. В такій послідовності вони з’являлися на території міста і кожен має свої цілющі властивості. В кращі часи путівки в такі заклади було майже не дістати, їх отримували кращі передові працівники підприємств. За сезон кожен санаторій міг приймати більше 500 відвідувачів, a путівки до них замовляли за рік.

 

За даними Головного управління статистики в Одеській області в місті більше 150 санаторіїв, які мають різні спрямування щодо оздоровлення. При цьому реально функціонують щонайбільше 20. В наш час  історії про те, що на місці колишніх санаторії тепер приватні будівлі, вже нікого не дивують.

 

Ті ж санаторії, які функціонують за профілем потребують значних інвестицій. Застаріла інфраструктура, помешкання, що потребують ремонту тощо. При цьому здравниці здебільшого відомчі чи державні. Тобто головні керівники не в Одесі, а в столиці, а отже знайти винних не так-то просто. Хоча окремі позитивні приклади маємо. Наприклад, туберкульозний дитячий санаторій «Ластівка» закривається на ремонт. В нас настільки до такого не звикли, що перша реакція на цю новину була прогнозована — ніби заклад ліквідують. Але керівництво запевняє — санаторій відремонтують та відкриють для дітей.

 

Санаторій ім. Чкалова МОЗ , Санаторно-оздоровчий комплекс для дітей з батьками «Магнолія» ,  «Червоні зорі» і «Чорне море»,  Дитячий спеціалізований санаторій «Зелена гірка», Санаторій «Зелений мис» , Дитячий спеціалізований санаторій «Люстдорф» тощо. В Одесі, мабуть, немає жодного оздоровчого комплексу, розташованого біля моря, за яким б не полювали. Навіть найстаріший, іменитий санаторій «Лермонтовський», як потрапив в зону турбулентності, так до сих пір з неї не може вийти. Облрада вирішила його територію оголосити парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва, щоб якось зберегти об’єкт від загарбників. «Рейдерський захват», «атака» — не рідко ці словосполучення вживають по відношенню до одеських санаторіїв. В наш час вони вимагають більшого захисту від влади на законодавчому рівні. Тому що стара архітектура потребує реконструкції та пильного догляду, інвестування та підтримки тіх цілющих особливостей які передають з покоління в покоління. І звісно контролю суспільства за тим, щоб закони не порушувалися .

Комментарии закрыты