1 грудня 1991 року на території України пройшов Всеукраїнський референдум за проголошення незалежності. У референдумі взяли участь майже 32 млн осіб, що становило на той момент 84% населення України. Підтримали проголошення незалежності 90%.
Як згадував тодішній представник України в ООН Геннадій Удовенко, тоді «навіть найоптимістичніші оптимісти не думали про те, що така величезна кількість людей проголосує» за «на референдумі». Світ визнав незалежність України не одразу. Першою була Польща, прем’єр якої виступив з відповідною заявою 2 грудня. Протягом грудня незалежність України визнали 57 держав, а протягом року — 130.
Незалежність в 1991-му дісталася українцям майже мирно. Рахунок прийшов із запізненням в чверть століття, разом з війною на Донбасі. За даними ООН з 2014 року на сході України загинули більше 10 220 українців, серед яких — 2 335 військовослужбовців (включаючи трьох жінок). Такі цифри 28 листопада на засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО в Брюсселі озвучила перший заступник голови парламенту Ірина Геращенко.
Втрата Криму в 2014 і тліюча війна на Сході, природно, не привели до поліпшення соціально-економічної ситуації. Сьогодні Україна не контролює територію в 46,2 тис. Км кв. Це більше, ніж площа Естонії, Нідерландів або Швейцарії. 13 мільйонів населення і 20% ВВП були втрачені разом з Кримським півостровом і Донбасом.
Конфлікт на Сході привів до поліпшення ситуації з армією, урядом були прийняті цілі орієнтування на стандарти НАТО. Після початку бойових дій на Донбасі витрати на утримання армії постійно росли. Влітку 2017 року були введені додаткові надбавки за службу на передовій. Тепер боєць на «першій лінії» може отримувати разом з усіма «накрутками» до 17 тис. Грн.
Багато що змінилося і в політичному житті України. Європейський вектор розвитку і відхід від відносин з Росією визначив багато. Тільки за 2017 рік сенат Нідерландів ратифікував угоду про асоціацію Україна-ЄС, а Європарламент проголосував за надання Україні безвізового режиму з ЄС. Рада директорів Міжнародного валютного фонду виділив Україні черговий кредитний транш в розмірі $ 1 млрд.
Підписавши економічну асоціацію з ЄС, Україна отримала унікальний шанс — величезний ринок, відкритий в односторонньому порядку. І вже почала цей шанс використовувати. Тільки за 2015 рік українські аграрії продали в Європі стільки ж продуктів, як Швейцарія та Туреччина.
За роки незалежності в Україні трапилася крилата сенсація. Новий військово-транспортний літак АН-178 — дітище заводу «Антонов». Машина від креслень до останнього гвинтика — українська. У світі є тільки шість країн, які здатні створити літак від початку до кінця. Новий АН — унікальний: літає при нульовій видимості, сідає і на смугу, і на грунт. Літак став подією на всесвітньо відомому авіасалоні Ле Бурже, українським винаходом одразу зацікавилися кілька великих країн-покупців.
За роки незалежності Україна двічі виграла міжнародний конкурс «Євробачення». Другий раз перемогу Україні принесла Джамала в 2016 році. У Стокгольмі (Швеція) вона виконала пісню «тисяча дев’ятсот сорок чотири» про депортацію кримських татар. Завдяки Джамалі в 2017 році Київ вдруге приймав «Євробачення».
Насамкінець, актуально буде згадати знамениті рядки «все на світі можна обирати сину, вибрати не можна тільки Батьківщину». І це про все говорить, адже Україна – одна єдина, як і люди, що оточують нас кожен день, не залежно від політичних ситуацій, залишаються найріднішими найближчими.