1 лютого в Одеському апеляційному господарському суді відбувся тренінг для представників ЗМІ «Основні аспекти висвітлення журналістами роботи суду», організований за підтримки українсько-канадського проекту «Підтримка судової реформи в Україні». Мета проекту — відновлення довіри громадян до суду. А оскільки зазвичай вони отримують інформацію про суд із засобів масової інформації, то проект націлений також і на роботу зі ЗМІ.
Дмитро Шинкарук, проект «Підтримка судової реформи в Україні»
Є певні проблеми в комунікації і потрібно підвищити рівень комунікації — як суддів-спікерів, прес-секретарів саме в комунікаційному плані, так і журналістів. Власне, ми працюємо і з суддями, і з журналістами. Тому що видно, що проблеми є, але вони виникають дуже часто через брак комунікації. Ми працюємо якби по запиту. Тобто, оскільки є наші партнери, представники судової влади, є такий запит — ми це вивчаємо, і ми бачимо, що це дійсно потрібно, що це дійсно може покращити комунікацію і для журналістів, і для суддів. Тому ми завжди підтримуємо такі заходи.
Тетяна Кузнєцова, декан факультету журналістики НУ «ОЮА»
Поскольку должна быть публичность. Публичность нужна и важна обществу. То, что происходит в обществе, мы должны это транслировать. И любой человек это должен знать. Если не будет этих стандартов демократичных принципов — зачем тогда это взаимодействие? Если нам будут препятствовать передавать эту информация — зачем тогда все это нужно? Чтоб было доверие к судебной власти, нам необходимо выстроить так отношения, что на самом деле это правильный суд. Это честный суд. А мы, журналисты, подаем это адекватно. Мы поднимаем вопросы и проблемы, которые существуют в обществе — и общество об этом должно знать.
На тренінгу йшлося про основні компоненти ефективної комунікації та обговорювали права журналістів в суді: коли можна знімати, що робити, якщо виганяють із суду, чому суддя відмовляється давати коментар тощо. Оскільки для того, щоб була ефективна комунікація між судовою владою та журналістами, останні повинні бути не лише професіоналами, але й грамотними у правових аспектах людьми.
Тетяна Кузнєцова, декан факультету журналістики НУ «ОЮА»
Поскольку человек, который не различает никаких нюансов, не понимает судебной специфики, правовой, не владеет информацией в юриспруденции, я считаю, что ему не стоит заниматься этой темой. Поэтому только профессионализм и позволит им немножко начать такое эффективное взаимодействие.
Судова система України, яка раніше була достатньою закритою, за останні роки в значній мірі розкрилась. Змінились правила спілкування з представниками ЗМІ — і більшість суддів прийняла той факт, що відтепер вони публічні особи. А публічність передбачає відкритість.
Лариса Зуєва, суддя Одеського апеляційного адмін. суду
На сьогоднішній день все законодавство України, воно виписано в такий спосіб, що воно є майже самим прогресивним в Європі — саме в розділі «Гласність». На сьогоднішній день відкриті судові засідання мають право відвідувати будь-які журналісти, особи, які просто приходять як вільні слухачі. Вони мають право знімати це на відео портативні, аудіо якісь пристрої. І в даному випадку суд до цього вже звикає. Можу сказати, що він майже прийняв цю ситуацію.
І журналісти, і судді виконують одну суспільно необхідну роботу: перші висвітлюють проблеми, а другі повинні їх вирішувати. А тому їх ефективна комунікація є дуже важливою для всього суспільства.