У золотому залі одеського літературного музею 22 серпня зібралися особливі гості. Волонтери, добровольці і військові капелани з Одеської області — люди, які знають про конфлікт на Сході України не з сюжетів новин. Бачили і брали участь в антитерористичній операції з перших її місяців. Напередодні дня Незалежності України відзнакою президента за гуманітарну участь в АТО добровольців нагородив голова одеської облдержадміністрації — Максим Степанов.
Максим Степанов, голова Одеської облдержадміністрації
В 2014 році, разом з анексією Криму, військовою агресією проти нашої країни та початком війни на Донбасі, ми отримали ще одну дуже велику проблему. Розпродану, занедбану, знищену армію. Військові були деморалізовані, в них не було навіть обмундирування. І в тому числі, завдяки вам ми відродили нашу бойову міць.
Всього, з початку бойових дій на Сході країни в 2014 році, загинуло понад 230 добровольців з усієї України, близько 800 отримали поранення.
Олександр Голопотилюк, волонтер, учасник АТО
Ну, я розпочинав всю цю роботу з участі в АТО, як боєць 28-ї бригади. Але після поранення, коли я не зміг фізично брати участь у бойових діях, я продовжував і продовжую допомагати чим можу і зокрема — організація волонтерської допомоги. Це обов’язок кожного свідомого чоловіка України, громадянина, який зобов’язаний і законодавчо, і в душі має виконати свій обов’язок — захищати державу, захищати своїх близьких.
Якщо волонтери на Донбасі боролися за матеріальне забезпечення збройних сил України, то душу бійців оберігали військові священики — капелани. На передовій не ходять до храмів, але звернутися до Бога хочуть всі — помолитися разом з капеланом і знайти заспокоєння в нелюдських умовах.
прот. Василь Вирозуб, голова рег. управління капеланів «Південь»
Волонтерство почалось ще з перших днів, допомога нашому війську. А коли стала необхідність духовно підтримати наших воїнів, став капеланом 72-ї бригади в 15-му році. На передовій не віруючих немає. І ось ця духовна підтримка, вона є дуже необхідною, це відчувається там, на передовій. Коли простий боєць підходить і в більшості ділиться своїми переживаннями. Своїми турботами, проблемами. Ті, які є безпосередньо на передовій.
Відзначимо, що з початком Операції об’єднаних сил на Донбасі, котра прийшла на зміну АТО, добровольчі підрозділи не зможуть брати участь в бойових діях. Тільки лише за умови, що вони входять в Збройні сили України.