У Південно-західному апеляційному господарському суді в Одесі 30 листопада зустрілись судді, адвокати, медіатори, представники Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», Вищої ради правосуддя, Національної школи суддів України та Національної асоціації адвокатів України — для того, щоб проаналізувати результати проекту з медіації як альтернативного, позасудового, способу вирішення конфліктів. Проект «Підвищення поінформованості суддів та адвокатів щодо медіації та обізнаності громадян про медіацію для покращення доступу до правосуддя та підвищення ефективності судової влади» протягом 2018 року діяв у пілотних судах України.
Механізм врегулювання спору за участю судді, як підкреслила голова Асоціації сіддів господарських судів України Наталія Богацька, сьогодні знайшов своє відображення в процесуальних кодексах і використовується суддями. А ось закон про медіацію ще на розгляді Верховної Ради України, але досвід роботи кабінетів медіації, а саме в Південно-західному апеляційному господарському суді в Одесі, довів, що для судів господарської юрисдикції медіація є дуже ефективним механізмом врегулювання спору.
Наталія БОГАЦЬКА, голова АСГСУ
На думку суддів даний механізм більш якісний і більш корисний, користується попитом у, так би мовити, споживачів, тобто у учасників процесу. До нас звернулись дуже велика кількість, майже 500 осіб, які зацікавлені в освоюванні саме цього способу врегулювання конфлікту завдяки механізму медіації і допомоги професійних медіаторів.
За своєю суттю медіація це структуровані переговори між сторонами конфлікту, які проходять за підтримки посередника-медіатора з метою пошуку консенсусу або взаємоприйнятного для сторін рішення.
Лариса ШВЕЦОВА, член Вищої ради правосуддя, медіатор
Я вважаю, що ця тема на теперішній час є найбільш актуальною. Оскільки наші суди завантажені, тобто необхідно вирішувати питання щодо розвантаження суддів при розгляді цивільних господарських справ та у порядку кодексу адміністративного судочинства.
Андрій ОВСІЄНКО, член Вищої ради правосуддя, медіатор
Прикро усвідомлювати той факт, що за стільки років в Україні медіація існує де-факто, але не закріплена де-юре. Цей проект має бути спрямований, насамперед, на соціальну популяризацію такого явища як медіація. І паралельно має бути узаконений цій процес на рівні прийняття закону.
На круглому столі були презентовані результати соціологічних досліджень: за підсумками роботи кабінетів медіації, а також завдяки проведенню семінарів для суддів і адвокатів по всій Україні і інформаційній кампанії у ЗМІ — готовність до використання процедури медіації виявляють все більше українців. За власними спостереженнями медіаторів в Одесі до Кабінету медіації звертались найрізноманітніші категорії громадян — від підлітків до пенсіонерів, від домогосподарок до власників бізнесу, з сімейними, цивільними, спадковими справами.
Луіза РОМАНАДЗЕ, президент Української академії медіації
Проект, который завершился, имеет очень много положительных результатов. Но самое главное, что его положительный эффект будет пролонгирован во времени потому, что благодаря нашему сотрудничеству с пилотными судами мы сохраняем кабинеты медиации в судах. И сможем точно также на безвозмездной основе оказывать соответствующие услуги населению.
Основні переваги процедури медіації підкреслила голова Асоціації суддів господарських судів України Наталія Богацька.
Наталія БОГАЦЬКА, голова АСГСУ
Ми дуже сподіваємось на те, що завдяки впровадженню механізму медіації покращиться якість самого судочинства, оскільки зменшиться кількість справ. І сторони отримають для себе додаткові бонуси, а саме короткий термін розгляду спору і збереження грошових коштів щодо сплати судового збору.
Учасники круглого столу єдині в тому, що Закон про медіацію потрібен Україні і стане важливим кроком у реалізації судової реформи.