В цьому році виповнюється 110 років з дня народження легендарного льотчика, учасника операції по порятунку челюскінців в лютому 1934 р., «двічі засудженого» на смерть гітлерівцями і рідною країною. Відомий радянський льотчик, наш земляк Борис Півенштейн народився 6 лютого 1909 року. Він був справжнім патріотом своєї Вітчизни, героєм, але й досі він лишається в статусі зрадника. Стараннями дослідника історії війни, доньки радянського льотчика Ванди Цуркан в німецьких військових архівах знайдені документи, що можуть допомогти реабілітації Бориса Півенштейна.
Влітку минулого року у Всесвітньому клубі одеситів відбулась презентація перевидання книги «Останнє коло аду». Це розповідь радянського льотчика Юрія Цуркана про тяжкий шлях військовополоненого і в’язня німецьких конц таборів. Донька автора Ванда доповнила книгу, видану в 1968 році, новими унікальними документами з архівів другої світової війни і фотографіями з сімейних альбомів. Серед цих матеріалів є знайдений документ, що стосується одесита, легендарного льотчика, учасника операції по порятунку челюскінців Бориса Півенштейна. Наш земляк був закатований в німецькому концтаборі. А потім ще і заочно «розстріляний» за вироком радянського трибуналу.
Ванда Цуркан, дослідник історії
Ванда Цуркан провела кропітку роботу з пошуку документальних свідоцтв тих подій в архівах Німеччини, Польщі, Росії, Америки. В архіві музею концтабору Штуттгоф був знайдений німецький документ, що підтверджує, що Борис Пивенштейн в числі інших в’язнів був доставлений в Штуттгоф з гестапо Кенигсберга 15 травня 1944 г А наступного дня він був повішений.
Ванда Цуркан, дослідник історії
На зустрічі у всесвітньому клубі одеситів Ванда Цуркан розповіла про ті знахідки, що підтверджували точну дату народження, національність льотчика, відомості про родину та майже весь життєвий шлях. Велику підтримку в дослідницькій праці зробив одеський архів. Ванда сподівається, що найближчим часом завдяки відновленим документам легендарний одесит, відомий радянський льотчик Борис Півенштейн буде реабілітований.
Повне інтерв’ю з дослідником історії війни Вандою Цуркан дивиться в наступній програмі Культурна палітра.