Законодавчо в Україні всі багатоквартирні будинки повністю належать власникам квартир з 1992 року. Так жильці володіють не лише власною жилплощею, а й внутрішньодомовими системами, технічними приміщеннями, землею під будинком тощо. Але повноцінно про те, що у громадян є такі права, заговорили тільки в 2015 році — після прийняття Закону про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках.
Ярослав Католик, Міжнародний центр перспективних досліджень
Почему об этом заговорили? Очевидно потому что законодатель дал фактически один год для того, чтобы все сособственники многоквартирных домов, которым является, по сути, каждый владелец квартиры в доме, чтобы они определились с формой правления в своем доме. Фактически, их определили три. Первая — это если они будут самостоятельно управлять домом, без создания отдельного юридического лица, коим является ОСМД. Второе — это если они, опять же, не создавая ОСМД, путем общего собрания сами определят управителя и доверят ему управлять своим домом. И третий вариант — это собственно уже создание ОСМД.
Так Одеська міськрада заявила, що необхідно, аби всі власники квартир до 1 липня 2016 року визначились, яким саме чином здійснюватиметься управління їх будинком. Якщо цього не буде зроблено — місцеві органи влади мають провести конкурси, якими б і були обрані управителі. Саме так міська рада і зробила — щоправда, в травні, не дочекавшись, доки завершиться зазначений строк. І в трьох з чотирьох конкурсів перемогли ті ж самі ЖКС, що і раніше обслуговували будинки одеситів. До того ж кожен конкурс налічував по два лоти, в кожен з яких входило від 700 до 1000 будинків. І це не єдине порушення. Лише в жовтні 2017 року міськрада почала не передавати будинки з балансу на баланс, а списувати — як цього і вимагає закон.
Ярослав Католик, Міжнародний центр перспективних досліджень
Почему не списывали раньше? Городской совет говорил о том, что постановление Кабмина, оно регламентирует списание многоквартирных домов с баланса органов местного самоуправления. Но не коммунальных предприятий этих органов местного самоуправления. А у нас, в Одессе, все дома — или практически все дома — находятся на балансе именно КП ЖКСов. То есть не Одесского городского совета, а именно КП ЖКСов. Соответственно, лишь с октября 2017-го года, по надлежащей процедуре, Одесский городской совет начал списывать эти дома.
Загалом з понад 7 тисяч багатоквартирних будинків міста було передано за старою процедурою — з балансу на баланс — 550 будинків, а списано лише 85 будинків.