Свої двері всім бажаючим поговорити про мовоствердження державної мови 25 липня відкрила національна наукова бібліотека. Міністерство культури України запланувало провести «Форум PROсвіт» в найбільших містах України. Зважаючи на багатонаціональність і полікультурність Одещини, прийшли послухати про мовну парадигму та її функціонування чимало людей. За словами експерта директорату державної мовної політики Мінкульту, кожна країна лобіює інтереси своєї державної мови і це абсолютно нормально. Закон, який набрав чинності 16 липня є тією основою, на якій в подальшому розвиватиметься державна мовна політика.
Захар Федорак, експерт Міністерства культури України
Ми доклалися, очевидно, і до розробки цього закону і разом з тим окрім підготовки якихось нормативних документів, зокрема після закону вже була прийнята, розроблена нами стратегія популяризації української мови урядом і, відповідно, окрім розробки цих документів, ми також проводимо, організовуємо якісь заходи, які спрямовані власне на реалізацію тієї політики СКЛЕЙКА 01:29 – 01:37 Проект, який ми сьогодні презентуїхмо в Одесі – це, можна сказати симбіоз 2 проектів, які були ініційовані громадськістю і які ми підтримали.
Експерт наголосив, що особливо важливим є утвердження мови через мистецтво. Так, в рамках форуму відбулася презентація проекту «МовАрт», ініціатором якого став Володимир Наконечний. За словами кураторів, візуальні образи аудиторія сприймає дуже легко, що стає в нагоді при популяризації державної мови. Також експерти зауважили, що мовне питання стає все актуальнішим і для бізнесу. Більше того, мовна політика певних компаній і підприємств здатна впливати навіть на прибутки
Олександр Славський, приватний підприємець
Бізнес спілкується тією мовою, якою хоче його чути споживач. І, звичайно, ви підлаштовуєтесь під споживача, якщо ви продаєте свій товар/послугу за кордон, то ви в більшості спілкуєтесь, маєте документацію англійською мовою. Якщо ви працюєте в Україні, по територій всієї України, то ви, напевно, маєте документацію, маєте сайт, маєте якісь листи українською мовою. В Одесі бізнес, в більшості, спілкується російською мовою.
Почути відповіді на турбуючі їх питання зібралися науковці, державні службовці, представники ЗМІ та всі охочі.
Наталія Шестакова, журналіст
Я заявила, что я буду говорить только по-украаински. Меня очень многие поддержали в Фейсбуке. И в Фейсбуке я пишу только украинской с ошибками, а вот говорить мало кто, даже из патриотически настроеных людей у нас в городе, способен пересилить себя и начать говорить украинскою. И мне от этого тоже сложно, потому что если нет среды, то язык умирает.
Учасники «Форуму PROсвіт» зібралися не тільки послухати висновки експертів щодо державної політики, а й обговорити за круглим столом ті питання, які їх турбують саме в Одеському регіоні. Наприклад, ведення того ж бізнесу в регіонах, де проживають представники національних меншин.