Віце-прем’єр — міністр культури України В’ячеслав Кириленко в рамках робочою візиту до Одеси представив новий культурно-художній проект «Бессарабські діалоги». Програма передбачає проведення серії заходів — діалогів між відомими в Україні та за її межами українськими письменниками та представниками інтелектуальних кіл південно-західної частини Одеської області. Більше — знають наші кореспонденти.
«Бессарабські діалоги» — це новий культурно-мистецький проект, ідея створення якого належить міністерству культури та відомому українському письменнику Андрію Куркову. Проект покликаний стати платформою для проведення заходів-діалогів між відомими українськими літераторами та інтелігенцією Бессарабії.
Вячеслав Кириленко, министр культуры Украины
Це така цікава подія і, думаю, важлива для Одеської області і літературного процесу і поза межами Одеської області. Ми будемо експериментувати протягом двох тижнів із відвідуваннями молодими письменниками різних міст Одещини, в тому числі міст невеликих, та міст, до яких письменників доходило не дуже багато. Власне в тому ідея.
Андрей Курков, писатель
Головна мета — це, в принципі, активізація соціальної і творчої активності не тільки одеських письменників, а всіх тих, хто хоче стати письменником, чи журналістом і живе в будь-якому селі на Одещині. Тому. я сподіваюся, що за результатами цього проекту у нас з’являться кілька нових імен, ми будемо слідкувати. Одночасно, сьогодні ми оголошуємо початок бліц-конкурсу короткої прозової форми, незалежно від жанру есе, новела, оповідання, до 10 тисяч знаків для молодих до 35 років письменників і письменниць, студентів, школярів Одещини і вже 10 чи 9 грудня ми оголосимо результати і 10 фіналістів приймуть участь у семінарі і майстер-класах, який ми проведемо теж в Одеській області.
Проект «Бессарабські діалоги» передбачає поїздки по Бессарабії письменників з різних регіонів разом зі своїми колегами із Одеси. Старт проекту дають дві молоді письменниці з Одеси — Анна Костенко та Майя Дімерлі а також письменники із Києва — Олег Шинкаренко та Маркіян Камиш.
Анна Костенко, писатель (Одесса)
Дуже хочеться певного діалогу на культурному рівні. тому я зацікавлена взяти участь у цьому проекті, дуже цікаві теми дискусій, які ми будемо обговорювати на зустрічі. на мій погляд, вони є дуже актуальними і дуже важливими. Наразі це письменник під час воєнного конфлікту, про що мусить говорити письменник, це людина між політикою і культурою, власне, що є історична правда, історичний міф і для мене дуже важливо, як для письменника, розуміння що є історична пам’ять і для цього, мені здається, Бессарабія, яка має величезну і цікаву історію та багатонаціональну культуру. як на мене, вона є найкращим місцем для проведення тих діалогів.
Майя Димерли, писатель (Одесса)
Мы сейчас живем в такое время, когда переизбыток информации и мы даже не знаем куда идти, чтобы узнать что-то новое и как бы не узнать чего-то нового, чего мы не хотим. И то качество литературы, которое будет доступно людям, оно будет формировать культуру, в которой мы будем жить и это будет влиять на качество нашей жизни.
Олег Шинкаренко, писатель (Киев)
Це моє перше співробітництво з державою у сфері культури, раніше я все робив сам: сам написав книжку, сам видав, сам займався її промоцією. Це такий досить новий для мене досвід, дійсно, я до того організував сам собі тур Україною, був у 10 різних містах, але це були великі місті чи райцентри. Я ніколи не був у маленьких містечках чи селах, тепер буде змога познайомитися з тими людьми, які там живуть, чи дійсно потрібна їм книжка, чи цікавляться вони тим, що виходить за межі їхнього повсякденного досвіду, існування поза текстами.
Зустрічі з молодими письменниками відбудуться спочатку в місті Білгород-Дністровський, Шабо та Старокозаче. Далі буде більше, — запевнили ініціатори проекту.
Вячеслав Кириленко, министр культуры Украины
Різні мови, різні спільноти, різні середовища творять літературу, беруть участь у спільному літературному процесі, однаково цікаві і важливі для всієї країни. Одеська область, південь Одещини, тобто, Бессарабія — це місце проживання людей різного походження: болгари, гагаузи, молдовани, і багато інших, не лише українці, а багатонаціональна спільнота яка завжди була унікальною.
За словами міністра культури В’ячеслава Кириленко, у разі, якщо запропонована ініціатива проявить себе успішно — цілком ймовірно, що вона буде взята на озброєння і в інших багатонаціональних регіонах України, приміром, в Закарпатті.