Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» є однією з найбільш визначних наукових установ всієї України. Він був заснований Василем Єгоровичем у 1905 році — і з тих пір продовжує невпинно розвиватись та вдосконалюватись. Але в Музеї інституту досі зберігаються і перші інструменти, які використовували у виноградарстві, і власні речі засновника.
Надія Глушкова, кореспондент
В музеї Інституту Таїрова є багато цікавих експонатів. Наприклад, в такий кошик, який називається терпій, раніше складали виноград. Сам він важить близько 20 кг, а ще раніше туди потрібно було скласти близько 30 кг врожаю.
Это «Вестник виноделия» — журнал, который начал издавать Василий Егорович Таиров в 1892 году. Была такая потребность — освещать все вопросы виноградарства и виноделия, интересующие именно виноградарей и виноделов Юга России. Начал издаваться этот вестник в Петербурге. Потом — по приезде в Одессу — в 1895 году редакцию журнала «Вестник виноделия» Василий Егорович перевез сюда, в Одессу, где и продолжил свою работу.
Саме «Вісник виноробства і виноградарства» став першою книгою в науковій бібліотеці Інституту. До 20-их років вона складалась виключно з тих екземплярів, які приватні особи дарували установі. Сьогодні в раритетному фонді зберігаються унікальні книги ще середини 19 сторіччя, присвячені хімії, біології та виноградарству.
Валентина Суховіла, завідуюча науковою бібліотекою
Это когда было открытие Станции русских виноградарей и виноделов на Новом базаре. Тогда Таиров подарил первые книги — вот это «Вестник виноделия и виноградарства» — первая книга, 1892 года. Здесь на первой странице написано, что он является редактором этого издания. Вот первые книги — это положили начало нашей библиотеке. Затем книги до 1922 года, в основном, в библиотеке собирались дарственные. Кто мог — дарил, спонсировал. Таиров везде разъезжал, привозил много чего.
Лабораторії інституту акредитовані згідно із стандартом ІСО 17025 — це міжнародний стандарт, який висуває лабораторіям найвищі вимоги. І акредитація за цим стандартом є міжнародним визнанням того, що працівники Інституту Таїрова є компетентними в тій роботі, яку вони виконують, і що результати аналізів, які проводяться, є достовірними. а протоколи Інституту Таїрова визнаються в усіх країнах світу. Що стосується віноматеріалу, то в першу чергу проводять органолептичне оцінювання продукту.
Олександр Пашковський, завідуючий відділом виноробства
Для визуальной оценки достаточно налить в бокал — можно на свет оценивать, можно на светлом фоне. И определяем типичность цвета данному цвету вина. То есть, какие цвета характерны для розовых вин, их очень большой спектр. На следующей стадии мы оцениваем аромат. Здесь можно разделить на два этапа оценку аромата. Сначала делаем короткий вдох, то есть первое впечатление получаем. И в дальнейшем мы даем вину контактировать с воздухом, чтобы ароматы раскрылись и уже в полной мере мы могли их оценивать. На этом этапе мы делаем глубокий вдох и получаем полное впечатление об аромате. И в дальнейшем самая заключительная часть — оценка вкуса.
Окрім цього, в Інституті Таїрова займаються діагностикою вірусних, бактеріальних та фітоплазменних хвороб винограду, а також діагностикою генномодифікованих організмів в харчових продуктах та рослинній сировині.
Людмила Конуп, завідуюча лабораторією вірусології та мікробіології
Мы довольно-таки хорошо работаем в этом направлении. Сейчас проблема всего виноградарства — это бактериальные болезни винограда, это бактериальный рак. Найдены 5 штаммов бактерий-антагонистов — агробактерий, которые в дальнейшем, я так думаю, что мы будем патентовать и будем запускать производство. И наши заказчики уже пользуются нашими разработками и я думаю, что в дальнейшем эта работа еще в большей степени будет продвигаться. Есть подобные работы в Америке, есть в Израиле, но у нас — только мы.
Сьогодні «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» поєднує у своїй роботі традиції Півдня та найсучасніші технології; і в різноманітних напрямках реалізовує унікальну наукову діяльність, рівній якій не існує на території України.