Щорічно у третю неділю травня Україна відзначає день пам’яті жертв політичних репресій. Політичні репресії в Радянській часи почалися одразу після Жовтневої революції 1917 року. При цьому жертвами репресій ставали не тільки активні політичні противники більшовиків, а й люди, які просто виражали незгоду з їх політикою.  Репресії проводилися також за соціальною ознакою, проти колишніх поліцейських, жандармів, чиновників царського уряду, священиків, а також колишніх поміщиків і підприємців. Тому 16 травня етнографи та історики закликали одеситів вшанувати жертв політичних репресій у неділю — 20 травня о 10 годині на другому християнському  кладовИщі, біля могили, в якій поховані останки розстріляних в Одесі в роки сталінських репресій.

Павло Отченашенко, г. Одеського відділення товариства політв’язнів

Репресії почалися з самого початку, коли Радянська влада взяла в своїх руки права і зразу почалися репресії. Ще перші укази підписував сам Ленін — стріляти і безпощадно розправлятись з тими хто не згодний з владою. Але супротив був починаючи з 17 року і до кінця скільки була влада , стільки був супротив населення. Супротив був всіх національностей.

Олексій Келер, директор Інституту етнічних досліджень

Может еще не все об этом знают, но в наших архивах храняться 1000 дел, которые до сих пор еще не изучены. Спасибо новому законодательству, с 15 года действует новый закон о доступе к архиву  репресивних органов, он дает любому человеку придти в архив затребовать дело того или инного человека и ознакомиться с этим делом в плоть можно со своим фотоаппаратом переснять его — это разрешено.

Згідно з наказом НКВС 1937 року в Одеській області повинні були затримати 4 з половиною тисячі осіб, з них 1 тисяча — по так званій 1-ї категорії, коли розгляд справи здійснюється «трійкою» і закінчується розстрілом.

Комментарии закрыты