СНІД — хвороба, яка не вибирає стать, національність, вік або матеріальний достаток людини. 1 грудня — визнано міжнародним днем боротьби зі СНІДом, в цей день медична громадськість підводить підсумки того, що було досягнуто в пошуках панацеї і допомоги людям-носіям ВІЛ та СНІД. 1983 рік — саме тоді світ дізнався про те, що таке СНІД, а вже через 6 років інфекція стала справжньою пандемією, торкнувшись кожної країни. На жаль, саме Одеса стала першим містом на пострадянському просторі, де в 1987 році у людини виявили вірус імунодефіциту. Перший випадок застав одеських медиків зненацька.
Віталій Новосвітний, головлікар центру боротьби з ВІЛ/СНІДом
Первый случай показал о том, что мы не были готовы. Советское здравоохранение и политическая воля наших руководителей. говорила о том что в советском союзе не может быть ВИЧ-инфекции, не может быть наркомании и так далее. То есть социальные заболевания, которые говорят о каком-то уровне информированности, что наше общество было на таком высоком уровне, что там этого не было. Практика показала совсем другое.
В Одесу джерело інфекції було завезено з-за кордону іноземним студентом, проте тільки в 1996 році епідемія набула вибуховий характер. З моменту реєстрації першого випадку, ВІЛ-інфекцію виявлено у 33 тисяч жителів міста. За весь час померло від СНІДу 3,5 тисячі одеситів, з них 23 дитини. Лікарі називають ВІЛ підступною інфекцією, яка може дати про себе знати тільки через багато років.
Олександр Бабенко, зав. відділенням профілактики МЦПБВС
Человек, подвергшийся риску заражения. Если через половой контакт, а не сегодняшний день чаще всего — это половой контакт, может узнать о том, что у него есть ВИЧ, обследовавшись на ВИЧ, не раньше чем через пол года. А первые симптомы у него появятся через 3 года, через 5, а может и через 10 лет. По состоянию на первое октября у нас на учете состоит 11,5 тысяч человек, в том числе 692 ребенка. Из них 123 с уже установленным диагнозом, остальные дети у нас находятся под наблюдением.
Відзначимо, що в міському центрі профілактики та боротьби з ВІЛ та СНІДом існують спеціальні «Кабінети довіри», де будь-який бажаючий зможе абсолютно безкоштовно здати швидкий тест на ВІЛ і дізнатися у фахівця все необхідне. Також, в даному центрі абсолютно безкоштовно отримують антивірусну терапію хворі на ВІЛ та СНІД одесити — це 4562 людини. Варто пам’ятати, що ВІЛ та СНІД можуть торкнутися будь-якої людини, кожен з нас знаходиться в зоні ризику не залежно від соціального статусу. Вірус може передатися під час незахищеного статевого контакту, спільному використанні шприців, переливанні крові, нанесенні татуювання не стерильним інструментом або використанні необроблених медичних інструментів. Пам’ятайте про те, що дотримання елементарних правил може захистити ваше щасливе життя. Дійсно, сучасна медицина та антиретровірусна терапія дають можливість хворим на СНІД та ВІЛ жити повним і довгим життям. Тому спеціалісти всього світу закликають пройти обстеження на ВІЛ, адже знаючи про свою хворобу, її можна успішно контролювати та обмежувати поширення.