В Україні, на сьогодні, розроблений проект Закону «Про публічні консультації», в якому враховано кращий український та зарубіжний досвід. Ініціатор документу, який наразі повернуто на доопрацювання, — прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. В законопроекті мова йде про відкритий процес діалогу влади з мешканцями, метою якого є прийняття владою оптимальних рішень щодо суспільно важливих справ. Про основи законопроекту говорили 13 листопада на тренінгу проекту «Відповідальне управління громадою», який реалізовується мережею ОПОРА за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Що таке громадська участь та чому до неї важливо залучати людей?
Софія Сакалош, тренер проекту
Ще в 2015 році Бюро демократичних інститутів прав людини ОБСЄ зазначило, що одною із ключових проблем, яка є в Україні, це відсутність реального діалогу належної комунікації як раз. Як всередині між громадами, так і між громадами і органами влади. Саме тому суть цього проекту полягає у тому, щоб показати яким чином має відбуватися ефективний діалог, яким чином мешканці мають ставати співпричетними и співвідповідальними за ті рішення, які приймаються в громадах.
Організатори заходу зауважили: сьогодні серйозною перешкодою для діалогу є те, що громадяни не до кінця розуміють реформи, що впроваджуються в країні, а представники влади все ще намагаються розібратись з новими повноваженнями. В контексті ж самих публічних консультацій заважає брак подібного досвіду — яким саме чином проводити такі обговорення, щоб це був не формалізм, а ефективна комунікація.