Зберегти будинок-історичну пам‘ятку Одеси намагаються містяни та будівельна компанія «Будова». Підготовчі роботи для подальшого зведення багатоповерхівок вже тривають. Нагадаємо , мова йде про квартал у центрі міста, саме між вулицями Карантинною та Канатною. Одеситам , добре відома ця історична частина міста і не тільки тим, що раніше тут була знаменита одеська чайна фабрика, а ще і видатними мешканцями цих будинків… Усі подробиці дивіться далі…
Любов Рибалко, кореспондент
«Саме у цьому будинку з 1880 по 1901 рік проживав відомий журналіст та письменник Володимир Жаботинський, однак сьогодні ця будівля знаходиться під загрозою руйнування».
Він закликав євреїв не розчинятися в чужій культурі і наполягав на вивченні молоддю івриту. Він виступав за створення єдиної єврейської армії, яка могла б відстояти право євреїв на окрему державу… Його погляди не знаходили розуміння серед сучасників, але історія залишила його ім’я в пам’яті людей назавжди. Справжній сіоніст, революціонер і публіцист — Володимир Жаботинський — людина, яка взяла на себе відповідальність за майбутній світогляд єврейського народу. І народився він в Одесі 1880 року. Вже у віці 18 років Жаботинський став іноземним кореспондентом газет «Одеський листок» і «Одеські новини» — спочатку в Берні, а потім в Римі. Після перебування за кордоном став членом редакції і провідним фейлетоністом газети «Одеські новини». Сьогодні будинок Жаботинського — це не тільки пам’ятка архітектури, а й культурна спадщина Одеси, адже саме тут 21 рік свого життя провів Володимир Жаботинський.
Нині тут проживають 44 сім’ї. І час не пішов на користь старовинній будові. Більше того, на території довкола будинку розташовані катакомби у три яруси. Місцеві жителі побоюються, що будівельні роботи, які заплановані тут найближчим часом, призведуть до повного або часткового руйнування їх будинку.
Семен Абрамович, житель будинку
«У нас идут сейчас уже переговоры. Генеральный подрядчик вышел с нами на прямую связь, через своих руководителей юридической службы, поэтому идут сейчас предварительные переговоры. Речь идет о возможном заключении трехстороннего договора, где будут рассматриваться интересы трех сторон и будут даваться гарантии всеми сторонами, которые будут давать возможность произвести какие-то там строительно-монтажные и демонтажные работы без ущерба».
Мешканці будинку, безумовно, хвилюються за майбутнє історичної пам’ятки архітектури. Нам вдалося поспілкуватися з представниками компанії «Будова» і дізнатися їх думку стосовно цієї ситуації.
Андрій Гавриленко, начальник юридичної служби компанії «Будова»
«Дело в том, что дом на Еврейской, 1 — это не единственный дом, который пресекает к нашей стройке. там впринципе вес этот квартал: Канатная-Троецкай-Еврейская, он прилегает нашей застройке. Мы проводим обследование всех этих домов, исходя из результатов обследования, планируются мероприятия по проведению порядка строительства, и в том числе, если будут необходимы, порядки усиления прилежащих зданий. Большинство зданий мы уже провели обследование, которые прилегают к нашей стройке. С домом по Еврейской, 1 пока что находимся в переговорах».
На даний момент ведуться тільки підготовчі роботи — територію обнесли парканом і проводиться демонтаж вікон та дверей в будинку на вулиці Єврейській, 3. Жителі будинку наголошують на тому, що наразі є порозуміння та домовленості сторін. Однак такі питання, перш за все, мають бути на постійному моніторингу з боку державних та місцевих органів контролю. Чому саме? Відповідають схвильовані одесити:
Василій Козубенко, житель будинку
«Планируется «Будовой», как они обнародовали строительства 7-ми и 9-ти этажных зданий и в три яруса паркинга. Безусловно, поскольку нашему зданию уже 200 лет, будут однозначно очень серьезные разрушения, если рядом стоящий дом, который практически два здания по Еврейской, 3 и по Еврейской, 1 практически подпирают друг друга и будут нарушены естественно, в общем-то земельные пласты и будут подвижки дома в сторону Еврейской, 3, образуются трещины».
Обидві сторони: і компанія «Будова», і одесити, — мешканці, котрі опинилися в дуже складній ситуації, погоджуються в одному — на сьогодні дуже важливим є збереження таких пам’яток архітектури, як будинок, в якому проживав відомий на весь світ культурний та політичний діяч — Володимир Жаботинський.
Андрій Гавриленко, начальник юридичної служби компанії «Будова»
«Могу точно сказать, что мы завтра с ними встречаемся и организовываем встречу с инженерами, которые прояснят ситуацию в принципе для них, с точки зрения того, что мы с ними там собираемся делать. Я думаю, что станет для них более понятным и мы будем более продуктивно сотрудничать. Когда мы с ними общались, они высказывали переживания по поводу того, что эти здания примыкают друг к другу и здание на Еврейской, 3 может повлиять на здание на Еврейской, 1. В принципе, для того, чтобы исключить это проводятся обследования, будут проведены те мероприятия, о которых я говорил ранее».
Не завдати шкоди історичній мапі Одеси, зберегти будинок, який має право бути однією з точок туристичного маршруту міста, а головне — не завдати моральних та матеріальних збитків одеситам — це серйозне завдання стоїть зараз перед забудовником! Мешканці та керівництво компанії обов‘язково знайдуть правильне рішення ! І в цьому контроль влади є дуже важливим , враховуючи й те, що цими днями департамент культури і туризму веде переговори з Ізраїльською делегацією з приводу розробки туристичного маршруту для туристів з Ізраїлю… Варто нагадати і про маршрут «Єврейська спадщина Одеси», до якої саме входить і пам’ятник відомому журналісту, громадському діячу та письменнику Володимиру Жаботинському.