Початок літнього туристичного сезону потребує підготовки не лише у розважальній сфері. Влітку кордон України у різних напрямках перетинають мільйони осіб, що потребує серйозної та відповідальної роботи від Державної прикордонної служби країни. 29 березня у Південному регіональному управлінні ДПС України було проведено брифінг з питань підготовки до туристичного сезону та інших аспектів перетинання кордону України.
Незважаючи на ситуацію в країні, українці продовжують подорожувати — і подорожують дуже багато. За статистикою Державної прикордонної служби, з квітня по вересень минулого року кордон перетнуло більше шести мільйонів осіб та понад один мільйон транспортних засобів. Проте наразі у законодавстві Україні відбуваються певні зміни, про які необхідно знати подорожуючим. В першу чергу це стосується, безпосередньо, головного документу для перетину кордону.
Андрій Білобородченко, полковник ДПС України
Перше — це закордонний паспорт. Як ви знаєте, на сьогоднішній день закордонний паспорт від народження. Вступили в дію біометричні паспорти нового зразку, в яких вмонтований спеціальний мікропроцесорний чіп. Разом з тим, якщо громадяни мають паспорти старого зразку, ці паспорти, ці документи діють до закінчення дії документів — тобто можна їх використовувати при подорожах.
Крім того, Державна прикордонна служба має практику щодо оформлення організованих туристичних груп (як у випадку автобусів, так і у випадку авіаперевізників) — і ця практика вже показала свої позитивні результати.
Андрій Білобородченко, полковник ДПС України
Хочу наголосити, що в пунктах пропуску для автомобільного сполучення прикордонний контроль організовується для груп пасажирів і здійснюється він в пріоритетному порядку і на окремих смугах руху. Що треба зробити, щоб автобус з туристами безперешкодно, як можна скоріше перетнув кордон. Для цього організатори туру мають звернутися напередодні, загодя, як то кажуть, до прикордонного загону, до органів охорони кордону, на ділянці якого знаходиться, в зоні відповідальності якого знаходиться той чи інший пункт пропуску; повідомити, коли заплановано перетин кордону: автобус, кількість пасажирів, документи. Дати основні дані на пасажирів. Тоді прикордонники завчасно будуть мати інформацію, і це скоротить час, термін на оформлення пасажирів.
Окремим важливим питанням, стосовно перетину кордону України, є питання в’їзду до тимчасово окупованого Криму — та виїзду з нього громадян України, іноземців та осіб без громадянства.
Андрій Білобородченко, полковник ДПС України
Згідно розпорядженню Кабінету міністрів, пункти пропуску та пункти контролю, які розташовані в Автономній республіці Крим, є тимчасово закритими. На територію Криму можна в’їжджати лише з пунктів контролю, які знаходяться на материковій частині України. В нас їх три: «Каланчак», «Чаплинка» і «Чонгар».
Владислав Васильківський, полковник ДПС України
Значить, в нас прийнятий закон України. В нас по Криму і по Донбасу всі пункти пропуску, згідно постанови Кабінету міністрів, закриті і не функціонують. Значить, громадяни України, іноземні громадяни, які не встановленим шляхом попадають через ці пункти пропуску в Крим або на тимчасово окуповану територію Донбасу, вони, згідно нашого законодавства, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Службовці державної прикордонної служби моніторять бази даних, залучають громадські організації та інші правоохоронні органи, аби володіти інформацією, хто відвідував окуповані території через закриті пункти пропуску.
Владислав Васильківський, полковник ДПС України
Ну, стосовно громадян України, ви розумієте, ми притягуємо їх до адміністративної відповідальності і ми не можемо обмежити зону України для в’їзду в Україну. Іноземним громадянам, якщо ми такі факти виявляємо, по засобам масової інформації, по Інтернету або безпосередньо в пункті пропуску (відмітки, допустимо, в аеропортах Сімферополя, навіть російські відмітки проставляють), ми таким громадянам забороняємо в’їзд на територію України, згідно українського законодавства, на три роки.
Напередодні Євробачення і взагалі через велику кількість вже скасованих театральних та концертних турів, виникає велике питання, яким саме чином можна буде дізнатись, чи заборонено в’їзд та територію України тому чи іншому артисту.
Владислав Васильківський, полковник ДПС України
Остаточне рішення буде прийматись в пункті пропуску, коли ця людина приїде. Зараз ми завчасно попереджаємо, коли встановлені такі факти. Але остаточне рішення завжди буде прийматись в пункті пропуску. Тобто ми маємо з людиною поспілкуватись, подивитись її паспортний документ, які там є відмітки. У нас є контроль другої лінії. І потім вже приймається рішення на її пропуск через державний контроль чи не пропуск.
Щоправда, питання дозволу чи заборони на в’їзд на територію України для іноземних осіб залишається проблемним, адже чіткого механізму прийняття такого рішення до, безпосередньо, пункту пропуску ще не існує. Але самі службовці Прикордонної служби наголошують, що для більш достовірної інформації про іноземних артистів, необхідна єдність і засобів масової інформації, і громадських організацій. Адже тільки така спільна праця може стати запорукою того, що рішення будуть прийматись максимально правильно.