На сході за Україну воюють десятки громадян інших країн. У кожного з бійців своя історія приходу на фронт та свої мотиви. Не маючи українського громадянства, кожен з них, по факту, скоює злочин. Адже, відповідно до законодавства своїх країн (в тому числі і українського), є найманцем. Більшість з бійців-іноземців, перебуваючи в Україні з початку АТО і, не отримавши хоча б статус біженця, порушують і міграційне законодавство. Про проблеми з отриманням українського громадянства іноземцями-добровольцями розповів під час скайп-брифінгу доброволець із Білорусі Рустам Док.

Українська влада давно обіцяє захист, притулок та громадянство іноземцям, які захищають нашу країну на Сході. Втім, поки що крім обіцянок, бійці-іноземці нічого не отримали.

Рустам Док, доброволец из Беларуси

В Украину я приехал 20 мая прошлого года в батальон «Донбасс» по приглашению Семена Семенченка. Тогда еще батальон не был оформлен, но в последствии мы оформились и поехали в зону АТО как официальные военнослужащие (я имею ввиду украинцы) иностранцы же остались за бортом, то есть принимали участие в боевых действиях но, при этом никаких документов не получили. С начала отправки в зону АТО мы лично говорили с тогдашним помощником министра МВД Геращенко и, собственно, самим Аваковым, которые нас убедили в том, что мы получим документы официальные, в том числе паспорт гражданина Украины, удостоверение резервиста нацгвардии и тому все прочее. Собственно, мы поверили в эти общеания и поехали в зону АТО, потому, что нужно было защищать страну и такой важный человек как министр говорит, поэтому мы и рассчитывали на его слова. 

Після повернення з зони АТО виявилося, що іноземців-добровольців не дуже то і чекають в Україні, адже одразу ж вказали бійцям на шлях додому — зазначає Рустам Док. На жаль, українське законодавство далеко не завжди на стороні тих, хто захищає Україну і глобальна проблема іноземців, які воюють в зоні АТО залишається невирішеною.

Рустам Док, доброволец из Беларуси

На счет документов, на сегодняшний день мы имеем только обещания Авакова и обещания Порошенко, которое он сделал с трибуны ВР 2 декабря 2014. С тех пор ситуация никак не изменилась и нам известно, что за эти год-полтора получило только 2 человека паспорт гражданина Украины и все.

Більшість з бійців-іноземців, перебуваючи в Україні не менше півтора року (з початку АТО) і, не отримавши хоча б статус біженця, порушують і міграційне законодавство. Це, так чи інакше, може загрожувати їм депортацією на батьківщину, де їм світить штраф, тюремний термін, а, в окремих випадках, — і смертна кара (наприклад, в Білорусі).

Рустам Док, доброволец из Беларуси

Официальное заявление главы КГБ Беларуси было сделано еще осенью прошлого года: все белорусы, которые принимали участие в боевых действиях в Украине, будут судить. После этого у нас есть один боец, который поехал в Беларусь, в связи с тем, что его шантажировали семьей, после этого он пропал без вести. У нас есть еще Дмитрий Балойко из батальона «Донбасс», который поехал в Беларусь и его там приняли КГБшники на вокзале, он просидел там 10 суток в СИЗО, не знаю с пытками или без, но после этого он не мог выехать из страны на протяжении нескольких месяцев и ему удалось выехать обратно в Украину только потому, что, скорее всего, кто-то в КГБ забыл ему продлить запрет на выезд. А грозит, соответственно тюрьма, как минимум. Недавно напомнил действующий президент Беларуси Александр Лукашенко, который сказал, что «белорусы, воюющие в Украине на стороне Донбасса или против него (обратите внимание на порядок слов), будут сидеть».

Законопроект, згідно з яким громадянство України пропонується надавати іноземцям, які воювали в зоні АТО в якості добровольців, а також іноземцям, яких переслідують в їхній країні за відстоювання територіальної цілісності України був прийнятий Верховною Радою у першому читанні 23 квітня 2015. Втім, з тих пір він більше парламентом не розглядався. Натомість, 6-го жовтня 2015 Верховна Рада прийняла деякі законопроекти, покликані частково вирішити проблеми іноземців, які воюють в зоні АТО.

Рустам Док, доброволец из Беларуси

Как минимум, президент Порошенко обещал, дословная цитата «я подпишу указ». То есть, он не говорил, что Верховная рада примет закон или еще что-то сделает, он конкретно говорил, что подпишет указ чтобы «предоставить вам гражданство, вы мои боевые побратимы». Вот, собственно, и все решение вопроса.

Сьогодні самі бійці-іноземці особливих надій на покращення ситуації не плекають. Адже, приміром, що стосується легалізації іноземців, — цей закон прописувався для людей, які приїдуть служити в Україну з інших країн коли-небудь «в майбутньому», але зовсім не бере до уваги проблеми тих бійців, які вже півтора року перебувають на території України і підпадають під поняття «нелегал». Так само і законопроект про спрощення отримання громадянства бійцям АТО не дає їм жодних гарантій, а лише право звернутися у дещо спрощеному порядку, який означає, що, якщо термін безперервного проживання для звичайних іноземців — 5 років, то для іноземців, службовців у ЗСУ, — 3 роки.

Комментарии закрыты