15 жовтня: початок опалювального сезону
15 жовтня, згідно з календарним планом в Україні розпочався опалювальний сезон. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, Україна вперше за останні роки повністю до нього готова — запаси палива створені. Так за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, станом на вересень в підземних сховищах знаходиться майже 15 млрд кубометрів природного газу, що на 2,3 млрд кубометрів більше показників минулого року. А запаси вугілля на понад 500 тисяч тонн більше минулорічних. В той же час український уряд наголошує, що забезпечення споживачів теплом та гарячим водопостачанням є повною і прямою відповідальністю місцевої влади. Так само, як і формування тарифів за спожиті енергоносії. Щоправда, як зазначив український прем’єр, наразі в Україні немає жодних підстав для підвищення ціни на газ. І Володимир Гройсман наголосив, що саме тому не можна допустити росту цін на тепло та гарячу воду на місцях.
Українські тарифи. Коли підключать до тепла?
За діючими умовами, у разі пониження температури у приміщеннях до 16 градусів, до тепла повинні бути підключені соціальні об’єкти — школи, дитячі садки, лікарні. Якщо ж говорити про житловий фонд, то тут протягом трьох діб повинна триматись температура нижче 8 градусів. Щодо тарифів, то наразі сумарні та середньозважені показники за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, становлять 1035,68 грн за гігакалорію. В Одесі ж такий показник дорівнює 1037,78 грн за гігакалорію. Щоправда, і тут є свої нюанси. У серпні поточного року почав працювати Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який зобов’язує кожному будинку мати загальнобудинкові лічильники на опалення. І поки вони встановлені не всюди, у тарифах для населення існує певна різниця. Якщо у будинку встановлено загальнобудинковий лічильник, то платіжка за тепло формується виходячи з показників реального споживання тепла пропорційно площі квартири; тобто тариф переважно залежить від собівартості виробництва теплової енергії. Якщо лічильник відсутній – за опалення мешканці сплачують згідно із затвердженими нормами. Розрахунок таких нормативів формується на базі середнього споживання у місті і не враховує стану будинків та енергоощадної поведінки їх мешканців. Таким чином мешканці будинків без лічильника сплачують набагато більші рахунки, ніж ті, хто живе в обладнаних лічильником будинках.
Оформлення субсидій. Заборгованість населення
В цьому році населенню вже було призначено субсидій на більш ніж 3 млрд грн, що на півмільярда більше, ніж в 2016 році. З початку поточного року субсидії оформили понад 5,5 млн домогосподарств, щоправда частині з тих, хто звернувся, в субсидіях було відмовлено. У тому числі через наявність боргів. Взагалі наразі заборгованість населення за тепло та гарячу воду складає майже 9 мільярдів гривень. Ця інформація висвітлює ситуацію лише щодо теплопостачання, не торкаючись гарячого водопостачання чи електроенергії. І ці тарифи також значно впливатимуть на бюджет кожного українця протягом опалювального сезону 2017-2018 років.