25 листопада 2017 року світ відзначає 130-ту річницю від дня народження Миколи Вавилова, великого вченого-генетика. Вавилов присвятив своє життя вивченню і удосконаленню сортів пшениці, зернових та інших хлібних культур, які годують населення всього світу. До знаменої дати в Одеській бібліотеці імені Грушевського відбулись презентація монографії та відкриття книжкової виставки про відомого вченого.
Генетик-селекціонер про генетика-селекціонера й про тих, хто робив генетику, — так презентував другу частину своєї монографії про геніального вченого Миколу Вавилова професор Одеського національного політехнічного університету Микола Шалімов. Монографія має назву «Еколого-біологічний олімп. Академік Вавилов. Трилогія. Частина 2 «Його за життя називали генієм». У ній представлені нові факти непростих взаємин Миколи Вавилова та Трохима Лисенка. Вони зустрічались в Одесі, розповідає автор монографії, де в той час Лисенко керував Селекційно-генетичним інститутом, а Вавилов приїздив вивчати опит з яровизації пшениці. Що змогло об’єднати цих двох несхожих за походженням, освітою, принципами людей? Й чи винен Лисенко, що Вавилов, людина, яка нагодувала весь світ, — помер від голоду у сталінській в’язниці?
Микола ШАЛІМОВ, професор ОНПУ
Николая Ивановича Вавилова называли гением современности. Он знал более 12 языков, имел прекрасное образование. Он обошел весь Афганистан, чтобы собрать коллекцию растений. Он написал замечательную книгу про гомологические ряды растений. По его методике работают сегодня ученые.
Колекція насіння, зібрана Вавиловим в експедиціях, оцінюється сьогодні в 8 трлн доларів і може прогодувати все людство. Він створив вчення про світові центри походження культурних рослин, обґрунтував вчення про імунітет рослин, відкрив закон гомологічних рядів у спадковій мінливості. Він заклав основи системи державних випробувань сортів польових культур.
Микола ШАЛІМОВ, професор ОНПУ
Николая Вавилова больше ценили в мире, чем в нашей стране. В Эдинбурге, когда был знаменитый съезд генетиков, его, конечно, не пустили, — один голландский ученый снял с себя мантию, повесил ее на кресло и сказал: «Это мантия для Вавилова».
Презентація монографії про Миколу Вавилова відбулась 23 листопада в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Грушевського. Там же відкрилась книжкова виставка «Творець світової науки» до ювілею видатного вченого.
Галина БУТКО, зав.відділом ООУНБ ім.М.С.Грушевського
Жизнь этого гениального ученого — это, прежде всего, титанический труд, это преданность науке, это мировое признание. Но в то же время и множество преград на его пути, это предательство и это трагедия. Николай Иванович Вавилов был великим во всех проявлениях: и как ученый, и как гражданин, и как человек.