В літературній мові висвітлювати вживається переважно в переносному значенні — «показувати», «розкривати», «пояснювати», «розповідати про щось». Наприклад: «висвітлювати питання (проблему)» і т. ін. «В журналах вона часто знаходила новий матеріал, читала наукові розвідки, які по-новому висвітлювали те або інше питання в науці чи літературі». «Але даремно хотіли присутні довідатись, які ж питання висвітлюватиме стаття».  — пише Донченко. «Твори І. Карпенка-Карого на історичну тему правдиво висвітлювали героїчну історію українського народу» — цитата із журналу.

Зрідка слово висвітлювати може вживатися не тільки в переносному, а й у прямому значенні: «світячи або спрямовуючи кудись світло, робити видним щось». «У цю мить до місця події підійшов зустрічний «оппель» і, не розминаючись, спинився, яскраво висвітлюючи фарами» — пише Іван Ле.

У цьому ж значенні висвітлювати може вживатися з відтінком «освітлювати, вихоплюючи щось із темряви»: «Щоразу прожекторні смуги висвітлювали обличчя Поліни, яка сиділа з ногами в розлогому фотелі, притуленому до письмового столу». (В. Коротич.)

Помилкою є вживання слова освітлювати (освітлення) у значенні «показувати», «розкривати», «розповідати про щось» замість висвітлювати (висвітлення). Наприклад: «В освітленні доповідача питання набрало іншого характеру».

Саме так. І пам’ятайте – не важливо якою мовою ви спілкуєтесь, головне  — говорити правильно!

Комментарии закрыты