Екологія навколишнього середовища — проблема, що сьогодні особливо хвилює суспільство по всьому світу. В Україні ж існує Державна екологічна інспекція, яка здійснює контроль за навколишнім середовищем. Нещодавно Кабінетом міністрів була затверджена нова структура нагляду за навколишнім середовищем, яка включає в себе створення 10-ти міжрегіональних та 27-ми спеціальних обласних інспекційних підрозділів. 22 лютого до Одеси прибув в. о. голови Державної екологічної інспекції України Ігор Яковлєв, аби докладніше розповісти про зміни у законодавстві, які передбачає нова реформа.
В рамках візиту виконуючого обов’язки голови Державної екологічної інспекції України Ігор Яковлєва відбулася презентація Концепції реформування системи державного нагляду у сфері охорони навколишнього природного середовища і завдань, що стоять перед новоствореним єдиним інтегрованим державним органом природоохоронного моніторингу та нагляду.
Ігор Яковлєв, в. о. голови Держекоінспекції України
«Головна місія реформи — системи державного нагляду і контролю в сфері охорони навколишнього природного середовища заключаються в переході на європейську модель екологічного контролю, яка в собі об’єднує систему моніторингу стану навколишнього природного середовища, фіксації динаміки змін цього природного середовища і контроль і нагляд у сфері охорони навколишнього природного середовища».
Концепція, прийнята Кабінетом Міністрів говорить, що функції екологічного контролю будуть значно розширені. Мета ж реформи полягає у переході на європейську модель екологічного контролю, яка об’єднує в собі систему моніторингу стану навколишнього природного середовища, фіксації динаміки його змін, а також контроль і нагляд за цією сферою.
Ігор Яковлєв, в. о. голови Держекоінспекції України
«Головна ідея заключається у тому, щоб запустити цю систему моніторингу, об’єднати ці функції в новій структурі. Це буде новий центральний орган виконавчої влади. Робоча назва це «Державна природоохоронна служба України і дві головні задачі: моніторинг стану природного навколишнього середовища і контроль».
Поєднання цих двох задач надасть можливість розподілити обов’язки з нагляду за навколишнім середовищем у країні.
Ігор Яковлєв, в. о. голови Держекоінспекції України
«Реформа передбачає також поділитися щодо контролю з органами місцевого самоврядування. То есть, на сьогоднішній день у нас є проблема в том, що центральні органи виконавчої влади дублюють функції такого контролю, ми пропонуємо ліквідувати ці функції дублюючі. Наприклад там в рибінспекції, аналогічно в лісові інспекції, в держгеонадрах і частину функцій передати вниз — в органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації.
В ході візиту Ігоря Яковлєва відбулося підписання угоди про співробітництво і підготовку кадрів в рамках нової реформи системи державного нагляду і контролю в сфері охорони навколишнього природного середовища. Договір укладено між одеським державним екологічним університетом та Державною екологічною інспекцією України.
Сергій Степаненко, ректор ОДЕКУ
«Сегодня состоится визит главы государственно экологической инспекции Украины Игоря Олеговича Яковлева. В ходе этого визита предполагается подписание договора о сотрудничестве о подготовки кадров и проведение совместных экологических исследований и о совместном имплементировании и концепции создания новой системы экологического контроля мониторинга состояния окружающей среды в Украине».
Нова екологічна реформа розрахована на три роки. Нею передбачено 4-х-рівневу систему моніторингу навколишнього середовища: національний, регіональний, муніципальний та самомоніторинг суб’єктів господарювання. Цього ж року планується внесення змін до законодавства, що дозволить запустити механізм моніторингу за навколишнім середовищем в Україні.