День кохлеарного імпланту відзначається в декількох областях України вже кілька років, а в нашому місті таке свято відбулося вперше. На жаль, не всі діти з Одеси та Одещини, яким імплантований кохлеарний пристрій, а їх приблизно 80 «ушаріків», як з любов’ю говорять їх батьки, мали змогу приїхати. Але ті, що зустрілися в Парку Перемоги 19 травня, веселилися від душі.
Ганна МИТРОШЕНКО, організатор Дня кохлеарного імпланту
Я — мама ребенка с кохлеарным имплантом, прооперированного 4 года назад. Наши дети могут слышать только благодаря устройству, которое называется кохлеарный имплант. Это не просто устройство, это — протез, который вживляется в голову нашим детям. Они обучаются в массовых школах, детских садах, университетах. Все это благодаря тому, что у них импланты.
Віка, дівчинка з кохлеарним імплантом
— Как тебя зовут? — Вика, мне 5 лет. — Танцевать любишь? — Да, и петь. Люблю песню про Мишку: «Мишка косолапый по лесу идет…»
Більшість присутніх хлопчиків і дівчаток чули від народження, і повна тиша стала для них і їх батьків трагічною несподіванкою. Допоміг кохлеарний імплант — електронний пристрій, який заміщає пошкоджене внутрішнє вухо дитини. На відміну від слухових апаратів, які тільки посилюють гучність звуків, кохлеарний імплант, розміщений підшкірно, виконує саму роботу пошкодженого внутрішнього вуха (равлика) — він безпосередньо передає звукові сигнали до мозку. Імплант працює там, де слуховий апарат безсилий.
Катерина, дівчинка з кохлеарним імплантом
Я общаюсь с обычными людьми, у меня много друзей. Как обычный человек живу. Диктанты только… Когда я пишу их, очень нервничаю и плохо слышу.
Поліна, дівчинка з кохлеарним імплантом
У нас просто очень громкий класс, когда все кричат, у меня болит голова. Но комплексов у меня нет. Даже интересно, когда меня спрашивают, что это за устройство. А так я живу обычной жизнью, учусь в обычной школе, в обычном классе.
Система кохлеарної імплантації — це приймач, імплантований підшкірно, масив електродів, введених всередину равлика дитини за допомогою хірургічної операції; мовний процесор зовні; акумуляторні відсіки та інші аксесуари. В Україні діє державна програма «Слух», за якою таким дітям повинні ставити кохлеарні імпланти безкоштовно. Але «повинні» це не означає, що ставлять — в черзі до київського Інституту отоларингології 360 малих пацієнтів з усієї України. А оперують зовсім невелику кількість на рік, і тільки тоді, коли держава виділяє кошти.
Ганна МИТРОШЕНКО, організатор Дня кохлеарного імпланту
Многие обращаются в Польшу, в Германию, в Турцию. И протезируют за собственные деньги. Самая минимальная операция на не самом современном оборудовании стоит 20 тысяч долларов. К сожалению, родители не могут позволить себе данную операцию. Поэтому обращаются в фонды, к друзьям, знакомым, даже продают квартиры.
Великі міста України вже впроваджують власні, місцеві програми для пацієнтів з кохлеарними імплантами — на закупівлю елементів, які потрібно замінювати кожні 5 років. Батьки цих дітей мають надію, що одеська місцева влада теж допоможе — й буде чуйною до тих, хто має змогу чути тільки завдяки сучасному імпланту.