Медична, пенсійна та судова. 2017 рік запам’ятався для України низкою реформ, які покликані покращити життя громадян.
Пенсійна реформа. Пенсійний вік та страховий стаж
3-го жовтня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». З 1 жовтня документ набрав чинності частково, а з 1 січня 2018 року – у повному обсязі. В середньому пенсії зросли на 700 гривень, але універсальної формули не існує: розмір виплат встановлюється індивідуально, враховуючи розмір зарплати та стаж. Пенсійний вік підвищувати не будуть. Але в той же час зміни торкаються вимог до трудового стажу: мінімальний розмір пенсії за віком буде нараховуватися за наявності страхового стажу в чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років. З 1 січня 2018 року право на призначення пенсії мають ті, в кого є 25 років страхового стажу. Надалі він з кожним роком буде збільшуватися на 1 рік. І у 2028 році має сягнути 35 років. До того ж можна буде придбати страховий стаж, якого не вистачає, — для цього треба буде зробити внески у Пенсійний фонд. Певним категоріям українців право виходу на дострокову пенсію збережуть, серед них, зокрема, матері п’ятьох дітей чи інвалідів з дитинства та військовослужбовці-учасники бойових дій. А ось для працівникам освіти та медицини та соціальним працівникам пенсія за вислугу років скасована. До того ж скасовуються спеціальні пенсії для держслужбовців, народних депутатів, дипломатів, суддів, науковців тощо.
Судова реформа: електронний суд та аванс за судові витрати
3 жовтня Верховна Рада України остаточно ухвалила і президентський законопроект «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Саме цей документ розглядається у якості базису для комплексної судової реформи. Так скасовуються спеціалізовані суди і шлях до правосуддя стає трьохрівневим: перша інстанція – апеляційний суд – верховний суд. А судові справи переходять в електронну площину: передбачається створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка забезпечує обмін документами в електронній формі, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. А з 15 грудня почав працювати новий Верховний суд України, який став головною і єдиною касаційною інстанцією.
Медична реформа — нові стосунки з системою охорони здоров’я
14 жовтня 2017 року у другому читанні та в цілому Верховна Рада України підтримала законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послу і лікарських засобів. «Гроші за пацієнтом» — саме такий девіз медичної реформи. Це означає, що з 2018 року держава видаватиме гроші не за наявності лікарні, а за наявності пацієнта. Так дохід лікаря, якого українці обиратимуть собі самостійно, без прив’язки до місця прописки, залежатиме від того, скільки пацієнтів у нього є. Гроші йтимуть напряму на рахунок лікарю, якщо він оформить фізичну особу підприємця, або лікарні. Що ж стосується фінансів, то безкоштовними будуть первинна, екстрена та паліативна допомога, а також ведення вагітності і пологи. У 2018 році на одного пацієнта для первинної допомоги держава виділятиме 370 грн, в 2019 — 450 грн. Безкоштовним також буде лікування у сімейного лікаря та базові аналізи. «Якщо лікар направляє людину на томографію, то держава оплачує її на 100%. Якщо людина сама вирішила зробити собі томографію, буде платити за це сама», — пояснював заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк. Щороку уряд готуватиме, а Рада ухвалюватиме список, що в медицині буде безкоштовно, а що — ні.