Воронцовська колонада — одна з візитних карток Одеси. З 2017 року пам’ятник архітектури перебуває в буквальному сенсі, в розкопаному стані, тут проводять реставрацію. І якщо на початку такого масштабного проекту, місто обговорювало археологічні знахідки і приховану під землею частину колонади, то сьогоднішня ситуація зі спадщиною Воронцова стає все більш плачевною. В останні два тижні, однією з найгучніших тем у ЗМІ став інцидент на майданчику реставрації — як повідомили місцеві жителі, 26 липня вночі, Воронцовську колонаду почали заливати бетоном. За словами інженерів, дерев’яні перекриття пам’ятки вирішили замінити на залізобетонні — для надійності будови. Громадські активісти почали бити на сполох — чи збережеться пам’ятка у своєму первісному вигляді, якщо по суті, її можна назвати новою спорудою? І що ж все-таки відбувається з великою колонадою — реставрація або руйнування? На ці запитання спробували відповісти діючі архітектури 2 серпня, в прес-центрі Одесит. Так, Анатолій Антонюк, національний координатор комітету ЮНЕСКО, котрий займається питаннями реставрації пам’ятників архітектури, запевнив одеситів — будувати залізо-бетонні перекриття на колонаді можна.

Анатолій Антонюк, національний координатор IKKPIОМ

Международная хартия говорит, что при реставрации памятников архитектуры, допускается использование современных материалов. А это, именно конструктивный элемент. Это не есть элемент архитектурной выразительности этого памятника. Допускается использование современных материалов. Эти перемычки, они скрыты штукатуркой. Они никаким образом не влияют на визуализацию памятника. Применение современных материалов — это может быть металл, может быть железо-бетон.

На прес-конференції, експерти заявили, що вважають обурення одеситів і громадських активістів перебільшеним. Залізобетонні перекриття, за словами спікерів, дозволять зробити пам’ятник більш стійким, захистять його від пожеж і збільшать термін його життя.

Микола Тупота, інститут «УкрНДІпроектреставрація»

На самом деле, это были уложенные деревянные балки, грубо говоря, перемычки, которые между собой были связанны металлическими скобами. На которые просто необходимо было уложить кладку антаблемента. Поэтому в ходе совета, и всего, были рассмотрены варианты. Сейчас в практике реставрации, мы занимаемся этим уже очень давно, наверное, на каждом объекте мы используем как бетон, так и металл. Суждение о том, что мы увеличиваем вес, я думаю, любой человек может на калькуляторе сесть и посчитать вес трех балок и вес железобетонного пояса. Вы поймете, что это одно и тоже. Что то весит 250 кг погонный метр, что балки весят 250 кг погонный метр. Поэтому, су

Як би там не було, якби не увага громадськості, колонаду так би і продовжували заливати бетоном, без повідомлення городян. А ось що буде з пам’яткою часів Воронцова після реставрації і якою колонада постане перед одеситами — ці запитання залишаються відкритими.

Комментарии закрыты