11 лютого 70 річниця від дня смерті Сергія Ейзенштейна. Видатного режисера, який своєю картиною «Броненосець Потьомкін», зробив справжню революцію у кіномонтажу. Стрічка неодноразово була визнана кращим фільмом в історії. До дня пам’яті режисера пропонуємо згадати шедевр світового кінематографу, що прославив на весь світ не тільки Потьомкінські сходи, а й саму Одесу.

 Любов Рибалко, кореспондент

«Для зйомокпотрібні натурщики за такими ознаками: 1. Жінка років 27-ми, єврейка, брюнетка, високогозросту, злегка худа, темпераментна. 2. Чоловік 30-40 років, високий, широкоплечий, сильний фізично, з добродушним обличчям. З’являтися в контору експедиції: Одеса, вул. Карла Маркса 1,». – саме таке оголошення13 вересня 1925 року булорозміщено в «Одеськихвістях» — набирали акторів для зйомок згодом легендарного фільму усіх часів та народів «Броненосець» Потьомкін.

У липні 1925 року в Одесу прибула знімальна група на чолі з Сергієм Ейзенштейном. Приїхали задля зйомок картини «Бєня Крик» за сценарієм друга режисера Ісаака Бабеля. Разом з тим збиралися зняти невеличкий епізод до фільму «1905»-тий. Але все вийшло навпаки: замість невеликого епізоду зняли найвідоміші сцени на Потьомкінських сходах, які до сьогодні залишаються посібником для режисерів по всьому світу.

На екрани фільм вийшов 24 грудня 1925. Спочатку стрічка мала назву «1905 рік». В основу сценарію були покладені події першої російської революції, що відбулися в червні 1905 року на броненосці» Князь Потьомкін Таврійський»: бої на Пресні, всеросійський залізничний страйк та мітинг матросів.

«Броненосець» Потьомкін можна вважати першим радянським кольоровим фільмом, адже прапор, який повсталі матроси підіймали над кораблем, Ейзенштейн особисто розфарбовував на кіноплівці.

Євгеній Женін, кінокритик

«Эйзенштейн в самом деле, это правда, он вырисовывал каждый кадрик своего будущего фильма. В 6-томном каноническом собрании Эйзенштейна есть раскладки рисунков, есть партитуры музыкальные каждого фильма. Я говорю музыкальные, хотя впрямую они не были связаны с фильмами, это по законам музыки он выстраивал события и сюжетный ряд картины. Точно так же с цветом. Он был феноменальным художником. …»

 За легендою, ідея зняти відомі Одеські сходи прийшла до Езейнштейна, коли він сидів на них та їв вишні. Одного разу режисер зустрівмолодужінку, котра котила по східцяхколяску з дитиною. І митецьвід початку до кінцявигадавісторію: тупітчобіт по східцях, пораненняматері, щокотить коляску з дитиною, трагедія безногого чоловіка, суцільна паніка.

Цікавим фактом є й те, що назва сходів «Потьомкінські» пішла саме від картини Сергія Ейзенштейна.

Євгеній Женін, кінокритик

«В Германии проходит премьера «Броненосца» и один из критиков, фамилии его, кстати, сейчас никто не помнит, когда писал о «Броненосце», совершенно потрясенной этой знаменитой сценой на лестнице с коляской и с ребенком, для того. чтобы как-то обозначить эту лестницу, он ее обозначил «Потемкинская». Вот так в Одессу пришло название Потемкинская лестница …»

 Фільм не рідко ставав об’єктом цитування та кінопародій, а відомі кадри дитини в колясці, яка летіла по сходах, знімали камерою, кинутою вниз. Потім апарат ловили, підставивши руки. Ця сцена неодноразово виникала в багатьох картинах, знятих в різний час і в абсолютно різних країнах. «Повернення «Броненосця» Геннадія Полоки (96-го), «Гудбай, Ленін» Вольфганга Беккера (2003) «KebabConnection» Анно Зауля (2005– І це далеко не весь список.

 

Сергій Ейзенштейн був не тільки кінорежисером, а й видатним теоретиком. Його найважливішим внеском у культуру світового кінематографу стали унікальні експеременти з монтажем, завдяки чому митцю вдавалося досягати значної виразності.

Євгеній Женін, кінокритик

«У Эйзенштейна монтаж собственный, специфический. Броненосец Потемкин, вспомните: лица матросов-черви. Какое отношение черви в борще имеют к лицам матросов, а вот когда эти два кадра стыкуются, вы понимаете, что человек начинает возмущаться. А если человек начинает возмущаться в нем растет протест и вы уже просто осознаете и домысливаете происходящее«

Геній німого кінематографу Чарлі Чаплін був великим шанувальником творчості Сергія Ейзенштейна. «Броненосець Потьомкін» після перегляду великий мім назвав кращою картиною світового кінематографу. Ейзенштейну ж на момент зйомок було 27 років. Наступного дня після виходу фільму молодий режисер написаву своєму щоденнику: «Прокинувся відомим».

 Сергій Ейзенштейн поклав початок у бурхливий розвиток світового кінематографу. А його «Броненосець» Потьомкін» зробив справжній прорив у кінемонтажу. Одеса ж і сьогодні зберігає пам’ять про творіння генія. У 2010 році, в рамках першого Одеського міжнародного кінофестивалю, фільм представили саме на Потьомкінських сходах, що зародило традицію показів кіношедеврів під відкритим небом. А у 2015 році Європейська кіноакадемія привласнила Потьомкінським сходам статус «Скарб європейської кінокультури».

 

 

Комментарии закрыты