Одеський художній музей представляє виставковий проект під кричущою назвою «Ексгумація. Соцреалізм із зібрань Одеського художнього музею «. Нова виставка логічно продовжує виставку, що нещодавно завершилася, «Спецфонд: Репресоване мистецтво», яка знайомила одеську публіку з мистецтвом забороненим, вилученим на довгі десятиліття з історії, наукового обігу і експозицій музеїв. Чим замінили його, для чого зачистили художній простір, що стало альтернативою репресованому українському авангарду і модернізму? На ці питання відповідає виставка, що працюватиме в музею до 11-го лютого.
Одеський художній музей представив виставковий проект «ЕКСГУМАЦІЯ . Музей дістав із своїх запасників соцреалізм і показав його у розвитку: від модернізму, через культ вождів , через радянську тематичну картину, до мистецтва хрущовської відлиги.
Олександр Ройтбурд, директор художнього музею
Коли з мистецтва почала уходити ідеологія. Спочатку набуло міщанського присмаку, а потім з’явилась жива людина. Це передувало наступним змінам у радянському мистецтві, коли виник суровий стиль, а потім інші напрямки. Ми показали процес у розвитку
Нова виставка логічно продовжує виставку, що щойно завершилась, «Спецфонд: Репресоване мистецтво», яка знайомила одеську публіку з мистецтвом забороненим, вилученим на довгі десятиліття з історії, наукового обігу і експозицій музеїв. Виставка «ЕКСГУМАЦІЯ. Соцреалізм із зібрань Одеського художнього музею » — це спроба зазирнути в очі чорній безодні, говорить куратор проекту, завідуюча відділом 20-21 століть Ганна Алієва.
Ганна Алієва, зав.відділом художнього музею
Що таке мистецтво соціалістичного реалізму, що становить його суть, і головне — чи є це мистецтвом? Яка значущість мистецтва почасти низької художньої цінності? Чи доречно говорити про соцреалізм у суто естетичному полі, відкидаючи етичні категорії? І навпаки — чи превалює трагізм, яким пронизана історія мистецтва 30-х років, над самим мистецтвом? Чи можливо розглядати мистецтво окремо від персоналій та історичних реалій? Як вдалося владі зламати і переформатувати під себе кілька поколінь художників, включно з великими майстрами? Відповіді на ці питання можна знайти на виставці, яка буде відкрита до 11 лютого.
Олександр Ройтбурд, директор художнього музею
Це не словословіє радянському мистецтву і не спроба його принизити. Це об’єктивний аналіз
За словами директора музею, відомого художника Олександра Ройтбурда , на виставці «ЕКСГУМАЦІЯ. Соцреалізм із зібрань Одеського художнього музею » глядача чекає зустріч з правдою. З правдою про зґвалтований контекст, зламаних митців і спаплюжене мистецтво. Виставка – це правдивий аналіз великої брехні, підкреслив директор. Своє враження від експозиції можна скласти до 11 лютого. Починаючи з 23 грудня щонеділі об 11 годині в музеї проводитимуться кураторські екскурсії виставкою.