В Одессе 22 июля состоялось заседание совета судей Украины. Среди важных вопросов обсуждения – согласование порядка и методологии квалификационного оценивания судей, а также реализация пилотного проекта «Справедливое правосудие» по внедрению электронного документооборота в Киевском районном суде Одессы и Овидиопольском районном суде Одесской области.
В червні цього року вперше в Україні в Одеському регіоні стартував проект «Електронний суд». Він передбачає порядок обміну всіма документами між судом та учасниками судового процесу в електронному вигляді.
Владимир Куценко, начальник ТУ ГСА Украины в Одесской области
Людині не потрібно нести документи в канцелярію, здавати по пошті, клієнту достатньо зареєструватися, тримати електронну адресу і електронною адресою він може направити позов, клопотання і, в свою чергу, отримувати від суду всі процесуальні документи. Це дуже спрощує процес. Справа в майбутньому буде в електронному вигляді. Рух справи від першої інстанції до апеляції буде займати 1 секунду чи долі секунд.
Доступність, оперативність а також скорочення витрат учасників процесу – це основні характеристики проекту «Електронний суд», погодження якого обговорювали сьогодні на засіданні ради суддів.
Валентина Симоненко, председатель Совета судей Украины
Мы предполагаем, одобрить предложение международного проекта о начале модельной апробации этой программы «Электронный суд». Мы надеемся, что в конечном итоге это даст возможность людям не ходить в суды, а получать многие документы по электронной почте.
Вперше в Україні проект «Електронний суд» впроваджується у Київському районному суді Одеси та Овідіопольському районному суді Одеської області.
Владимир Куценко, начальник ТУ ГСА Украины в Одесской области
Перший етап включає, що поки суд і система не налагоджена, в електронному режимі будуть працювати суди з нашими партнерами – професійними адвокатами. Це вторинна правова допомога. Тільки 20 адвокатів зможуть працювати в цьому режимі, режимі електронного суду. Після того, як ми відпрацюємо перший етап, ми почнемо другий етап – коло користувачів електронного суду буде збільшено. Це будуть банківські установи, державні установи. Третій етап передбачає допуск всіх користувачів і кожного громадянина користуватися Електронним судом
Владимир Петренко, судья Киевского районного суда г. Одессы
Интересная система работы суда и случаи успешной реализации проекта в Киевском суде, а я могу с уверенностью сказать, что в нашем суде этот проект будет реализован, мы ставим себе срок месяц-полтора, то есть, к началу сентября мы планируем его полностью запустить. В последующем, если он себя хорошо зарекомендует, все суды Украины будут работать именно по такой системе 11:57
USAID «Справедливе правосуддя» – проект майбутнього для всієї України, запевняє радник з правових питань проекту Сергій Сученко. Тож Одеські суди стануть першопрохідцями, для інших же – це питання часу.
Сергей Сученко, советник проекта USAID «Справедливе правосуддя»
Співпраця, зокрема, з донорськими організаціями – можна доволі багато чого досягти і краще це робити зараз, коли все ще на стадії пілотних проектів, ніж коли це стане обов’язковим для впровадження, а воно обов’язково стне, тому, що це прогрес, рух вперед і інакше ми нікуди не дінемося від запровадження електронного суду в Україні. Крім впровадження «Електронного суду», на засіданні ради суддів обговорили порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання суддів. Тобто, це стосується оцінки при наборі суддів, проходження по службі, притягнення до дисциплінарної відповідальності та первинної оцінки суддів, передбаченої законом. Цьому питанню надали особливий пріоритет, адже за словами голови раді суддів Валентини Симоненко, воно стосується дев’яти тисяч суддів.