У тижневій главі Ваетханан знаходиться перший уривок молитви Шма: «Слухай, Ізраїлю!.. І люби Господа, Бога твого…» Раші в своєму коментарі на цей вірш говорить: «Люби Господа — виконуй Його веління з любові». Недостатньо просто виконувати заповіді, але робити це треба з любов’ю. Це не єдина міцва, під час здійснення якої Тора очікує участі серця. У Суккот мало того, що треба сидіти в суккі і благословляти лулав та етрог, — на додаток до цього є заповідь: «І будеш радіти в святі своїм». У Пурим мало слухати історію Свитку Естер і роздавати шалахмунес — треба веселитися. 9-го ава Тора очікує, що, дійсно, відчуємо в серці біль і скорботу у зв’язку з руйнуванням Храму. Очевидно, що «дія — це головне». Так чому ж не можна просто виконати заповідь, чому так важливо те, що при цьому відчуваємо?

Всевишньому не потрібні роботи, які здійснюють сухі механічні дії, Він хоче мати справу з людьми з емоціями, які іноді веселяться, а іноді сумують. Талмуд говорить: «Милосердний хоче серця», тобто «важливим є намір в серці, а не тільки справи».

Між мозком і серцем існує дуже вузький шлях, і робота людини — з’єднати розум і серце. Але тут постає найбільше питання: як можна керувати любов’ю? Почуття народжуються в серці — це те, що виходить зсередини. Вони є або їх немає.

Тора дає людині інструменти, що допомагають їй досягти тих почуттів, які відповідають певному життєвому моменту. Якщо в честь свята купуєте подарунок своїй дружині, солодощі для дітей та на столі буде м’ясо і вино, то все це сприяє тому, що буде гарний святковий настрій. Якщо в Пурим робите лехаїм раз по раз, знову і знову, то очевидно, що охоплять веселощі.

І також, коли 9-го ава постите, не одягаєте шкіряне взуття, не приймаєте душ, сидите на низькій лаві і вимовляєте кінойс, а потім згадуєте всі біди народу Ізраїлю, то це призведе до печалі…

Подібним чином можна прийти до любові до Бога. Коли єврей говорить щоранку: «Дякую Тобі, Владика живий і сущий», згадуючи, що Творець дав йому новий день, коли перед їжею він вимовляє благословення, коли він відділяє гроші на цдоку і т. і., то це нагадує йому, що все виходить від Всевишнього. Тоді є велика ймовірність, що він досягне любові до Бога. А Бог відповість йому взаємністю і пошле все, на що людина потребує, — як в духовному, так і в матеріальному.

Комментарии закрыты