В останню неділю перед рятівним і благодатним Великим постом Свята Церква нагадує людям про вигнання Адама і Єви з раю за свій порок в непослуху. Також цей день називається Прощеною неділею. Увечері 1-го березня Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський і Ізмаїльський, звершив вечірню з чином прощення в Свято-Успенському кафедральному соборі. Звідки походить назва «Прощена неділя» та про служби цього дня — розповідає наш кореспондент.
Перший тиждень або седмиця Великого посту відрізняється особливою повнотою молитви. У цей період відбуваються покаянні богослужіння, які неможливо почути в храмі протягом року, крім святого Великого посту. Однією з таких молитов є покаянний канон Андрія Критського, який оспівується в чотирьох перших днях посту.
У продовження теми пропонуємо вашій увазі актуальний богословський коментар з нової рубрики, яка, з благословення Високопреосвященнішого Агафангела, митрополита Одеського і Ізмаїльського, відкрилася на ютуб-каналі Одеської єпархії. Про Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського розповідає архієпископ Южненський Діодор.
Великий піст — особливий час в житті Церкви, коли, в тому числі, сильно змінюється і богослужбове життя. У будні Великого посту не відбувається повна літургія. Пов’язано це з тим, що вона є найбільш урочистою і радісною подією в богослужбовому колі. Замість неї по буднях здійснюється літургія Передосвячених Дарів. Про особливості цього богослужіння — дивіться в наступному сюжеті.
У рамках церковно-просвітницького проекту Одеської єпархії «Пост з Біблією в руках» відбулася лекція протоієрея Димитрія Яковенка під назвою «Історія перекладу Біблії на російську мову». Лекція вийшла насиченою та інформативною. Враженнями про неї ділиться наш кореспондент.
Оптинський старець Анатолій якось поцікавився у однієї молодої піаністки, яку музику вона любить грати. — Бетховена, Гайдна, — відповідала вона. — А є музика ще краще. — Яка ж? Моцарта? — запитала дівчина. — Ні, ще краще. — Може бути, Баха? — Ні, ні. — Яка ж, я не знаю. — Музика душі. — Душі? Музика душі, та хіба є така? — запитала вона. — А як же. Є. — У перший раз чую. Яка ж це музика? — Це — спокій душі. Той самий спокій, про який йдеться в Євангелії: «Візьміть ярмо Моє на себе… і знайдете спокій душам вашим …» Ось цей самий спокій. Вивчали математику? Знаєте, що таке знак рівності? Ну ось: спокій душі — блаженство — музика, гармонія всіх душевних сил. — Так ось — яка музика … Батюшка додав: — Так вона мені сподобалася. Ось прийде одна така, і все забудеш: і тяжкості, і скорботи»… Ось і пройшла перша седмиця Великого Посту, дорогі брати і сестри! Як же можна одним словом охарактеризувати цей богослужбовий період року з невпинними читаннями і зворушливими церковними співами? Відповідь трохи парадоксальна — це тиша! Тиша душі, яка приносить спокій — такий бажаний всіма спокій і баланс духовних сил! Наші душі саме цю блаженну тишу завжди і скрізь шукають, але їх відволікають шум і суєта навколо. І, ось, церковне богослужіння в дні Великого посту якраз і пропонує нам почути цю гармонію і зберегти її в своєму серці на якомога довше, адже кажуть: «Хто вкусив солодкого не захоче гіркого». Хто хоч раз скуштував цієї солодкої тиші, завжди буде нудитися гіркою балаканиною і суєтою, відчуваючи себе як риба без води! Деяким подвижникам благочестя дарується від Бога такий спокій і гармонія, в результаті чого вони завжди мають в душі мир і благодатну розраду — навіть за часів гонінь і скорбот! Нехай подасть же і нам Господь, дорогі брати і сестри, цього благодатного миру душевного, щоб і ми проходили неушкодженими крізь всі життєві складності і випробування!