Экономический кризис, политическая нестабильность, военные действия на востоке Украины негативно отражаются на всех рынках, и книжный -не стал исключением. Тем не менее, в нашем городе есть люди, которые понимают проблему и успешно занимаются популяризацией украинской книги. Где искать качественный украинский продукт и что советуют прочитать каждому — узнавали наши корреспонденты.
«Книга рятує душу від здерев’яніння» — так писав Великий Кобзар. Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, його духовному розвитку і тісно поєднувала покоління. В друкованих рядках ми маємо змогу знайти те, чого часом так не вистачає… Українська книга сьогодні переживає не найкращі часи, тим не менше, в наших силах це змінити.
Пані Галина — так люб’язно називають в Одесі власницю магазину української книги. І це чи не єдине місце в Південній Пальмірі, де 90 відсотків книг — українського виробництва. Галина Дольник займається популяризацією української книги чи не все життя, а тут, в Одесі — більше15 років.
Галина Дольник, директор магазина украинской книги
За 15 років змінилося багато, в наше життя увійшов інтернет, ввійшла електронна книжка, гаджети, планшети, різні електронні засоби — інформаційні джерела, більше їх з’явилося. Через то, може книжка пішла на другий план, але так не є. Тому, що дуже зараз має популярність дитяча українська книжка. Дуже добрі автори, дуже добрі видавництва, поліграфічно вони добре зроблені, і на ринку книжковому з’явилося дуже багато суто дитячих книжкових видавництв. Ну з цього і починаємо, починаємо з дітей.
За даними досліджень, в Україні інтерес до читання виказують лише 27% населення. Тоді як у Великій Британії, Німеччині і Франції регулярно читають книги 73%, 66% та 61% населення відповідно. Книги в Україні купують тільки 40-45% жителів. Що ж до випуску книг, то, за даними Книжкової палати України, торік на одного українця припадало 1,22 книги і брошури. Це вже не 0,4 книги на людину, як було 10 років тому, але зростання цього показника експерти не прогнозують.
Галина Дольник, директор магазина украинской книги
Ми повинні в кожному районі і в кожному селі ( я не говорю про великі міста як Одеса чи Львів) створювати такі, як зараз модно говорити — Хаби. Це бібліотеки, які вже є і повинні стати клубами для спілкування, для популяризації читання. В тому числі, там повинен стояти комп’ютер, і люди повинні інформацію отримувати. Тоді ми привернемо увагу до книжок. Повинні цим хтось займатися. Слава Богу, в наших бібліотеках ще віддані люди працюють, старі бібліотеки, але вони не мають з чим працювати. Тобто, держава повинна подбати про наповнення сільських, міських, маленьких провінційних бібліотек.
На замітку книгоманам, у пані Галини ми попросили виділити ТОП-5 українських книг цього року. Окрім роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія», яка вже здобула чималу популярність та Сергія Лойко книги «Аеропорт», нам порадили ще декілька авторів, чиї книги варто прочитати.
Галина Дольник, директор магазина украинской книги
Зараз це «Покров» Люко Дашвар, я б сказала — масове чтиво. Звичайно, Василь Шкляр — «Чорне сонце» — це про війну. Це Джойс «Улисс», книжку не можу вам показати, бо ми розпродали, але це книжка року, книжка форуму видавців. Це три книжки. «Повернення в Царгород» — це випускає газета «День», це чотири, і я так думаю, що буде мати успіх Орвелл «Колгосп тварин» — російською «Скотный двор», але ця книжка — переклад український і має дуже класну історію, я ці дві книжки разом продаю. Вона вже має успіх і, я думаю, буде мати успіх.
Книгарня пані Галини — це не просто місце, де можна купити українське. Це місце, куди одесити приходять відпочивати. Щосуботи тут збирається український розмовний клуб. Відвідувачі мають змогу насолодитися чудовою українською літературою або ж обговорити актуальні теми за чашкою гарячого чаю.
Галина Дольник, директор магазина украинской книги
Не обов’язково привозити людей з Києва, зі Львова, з-за кордону, в Одесі є гарна наукова, мистецька еліта і ми будемо їх запрошувати, трошечки будемо відпочивати інтелектуально.
Ми ж потрапили на презентацію колективної монографії одеських науковців, присвяченій сучасному гуманітарному дискурсу
Денис Яковлев, доктор политических наук, профессор
Поки ми не дамо відповідь ґрунтовну, наукову на запитання «Що таке сьогоднішнє наше суспільство? З яких складових воно формується? Які є сьогодні класи, страти, групи в цьому суспільстві?». То ми будемо порушувати такий закон в політології, який називається «закон політичного представництва». Бо поки ми не знаємо з чого складається наше суспільство, ніколи наші політики шановні не будуть знати кого вони представляють.
Історії книжок і людей — так назвала пані Галина ще одну традицію, яка народилася тут, в Книгарні-Кав’ярні. Одесити діляться власними прочитаними книгами, які пані Галина відправляє у Слов’янськ, Краматорськ, Торез та інші міста Східної України. Справа, якою займається Галина Дольник — це лише капля в морі, але, як відомо, все починається з малого…