16 жовтня у приміщенні Impact Hub Odessa відбулась прес-конференція, на якій представили результати експертного дослідження “Рахунок від держави для одеситів”. Cкільки сплачує кожен одесит за послуги держави у вигляді податків? І куди йдуть кошти — далі у нашому сюжеті.
Вікторія Абрамська, кореспондент
Кожного року одесити сплачують до бюджету 54,9 млрд податків, a це 6,8 грн на год з кожного працюючого мешканця. Громадська організація «Центр соціально- економічних досліджень — CASE Україна» провела дослідження і відповіла на питання:» Скільки коштує держава для громадянина «
Велика частина українців переконані, що їхні потреби , a саме освіту, медицину, безпеку, пенсії держава забезпечує безкоштовно з бюджетних коштів. Однак насправді всі ці напрямки фінансуються податками, які сплачують самі громадяни.
Віталій Шабунін, голова правління ГО “Центр протидії корупції»
Як ви думаєте, хто наповнює зведений національний бюджет — олігархи, підприємці, митниця, можливо? на 3/4 національний бюджет, зведений спільний бюджет- це наші податки.
Микола Малуха, експерт центру ГО «CASE Україна»
В середньому мешканець Одеської області отримує на руки 6500 грн зарплати і з них він на рік сплачує податків приблизно 59 тис. грн. Сюди входять його податки з праці- це податок про дохід фіз. осіб 18%, це єдиний соціальний внесок 22%, ще 1,5 %- це військовий збір, і таким чином коли людина отримує гроші, то вона вже віддає 40% грн зі своєї зарплати в державі.
Експерти порахували що можна відремонтувати в місті за податки мешканців Одеської області якщо взяти бюджет на 3 роки.
Микола Малуха, експерт центру ГО «CASE Україна»
Оскільки Одесса- це портове місто, яке перевантажено транспортом, то є один із актуальних питань- це якість доріг. Так от всіх податків за рік вистачило що побудувати 500 км нової дороги, яка б розвантажила всі транспортні шляхи. Також ми порахували, що можна було б на ці гроші , якщо взяти бюджет за 3 роки , вистачило щоб відремонтувати всі дороги Одеської області, їх десь приблизно 5800 км . До речі тролейбусний парк. ого можна було б оновити, тобто 180 тролейбусів і для цього було достатньо суми в 60 разів менше, ніж вона збирається на рік.
Одеса – восьме місто з 15-ти у регіональному турі “Ціна держави». Мета проекту — підвищення розуміння серед громадян, що за всі послуги держави вони вже сплатили і що їх податки є основним джерелом наповнення державного та місцевого бюджетів. А також активізація громадян до контролю цих грошей.
Віталій Шабунін голова правління ГО “Центр протидії корупції
Допоки оцього базового розуміння , що не існує державних коштів, a є лише мої податки, немає хоча б у половини виборців країни! Вся історія зі спробую збудувати адекватну державу провалюється. Да навіть у боротьбі з корупцією, яка не є ключовою в цій історії, ми не маємо на що обпертися.
Також на вулиці Дерибасівській встановили тематичну експозицію: два куби на яких за допомогою інфографіки пояснюється наповнення держбюджету та розподіл податків одеситів Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці встановили п’ять мішків з грошима з відповідним описом