В одеській загальноосвітній школі №37 відкрили сучасний кабінет для вивчення болгарської мови. За підтримки генерального консульства республіки Болгарія було проведено капітальний ремонт кабінету для вивчення мов, закуплено 16 комп’ютерів, клас оснастили інтерактивною і мультимедійною технікою. На відкриття такого класу приїхали міністри освіти України і Болгарії — Лілія Гриневич і Красимір Вілчев, мер Одеси Геннадій Труханов, представники міської та обласної влади. Для гостей у новому класі провели показовий урок англійської мови. Як розповіли в школі №37, потреба у вивчені саме болгарської була вже давно — адже дві третини учнів є носіями саме цієї мови, вивчають її в болгарському культурному центрі або виховуються в сім’ях етнічних болгар.
Красимір Вілчев, міністр освіти і науки Республіки Болгарія
Ми провели певні перемовини щодо застосування нового закону про освіту. Перед тим, як сюди приїхати, я отримав певні гарантії того, що цей закон не буде перешкоджати вивченню болгарської національної мови. В наступних наших переговорах, які пройдуть до кінця січня, ми маємо підписати певний документ, в якому будуть конкретизовані зобов’язання обох країн при застосуванні закону про освіту.
За словами Лілії Гриневич, розмовляти рідною мовою — природне право кожної дитини, тому так важливо гарантувати право вивчати свою мову для болгарської громади. Розповіла міністр освіти і про гучний закон про освіту, а точніше про мовну статтю, висновки по якій Венеціанська комісія зробить у грудні.
Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України
Ми аргументували всю нашу позицію і доводили про те, що порушень немає. Я хочу сказати ще раз, що ми застосовуємо ті моделі щодо освіти, представників з національних меншин, які сьогодні є в ЄС. Які є в країнах ЄС, тобто ми в жоден спосіб не обмежуємо їхнє право вивчати рідну мову і також навчатися рідною мовою. Але навчатись рідною мовою в різних обсягах на різних етапах навчання. Тому що неможливо добре володіти державною мовою, якщо ви її не застосовуєте для вивчення частини предметів.
Всього болгарську мову в загальноосвітній школі №37 вивчатимуть 663 школяра. Поглиблено з 1 по 4 клас і факультативно, протягом всієї старшої школи. На даний момент в Україні відкрито вже 8 класів для вивчення болгарської мови. А на питання про відкриття в майбутньому не тільки класів, а й нових болгарських шкіл, міністр освіти і науки Лілія Гриневич відповіла, що школи будуть створюватися, якщо суспільство буде мати в цьому потребу. В будь якому разі, Україна і Болгарія мають давній історичний, культурний та географічний зв’язок, тому відкриття подібних класів буде цей зв’язок тільки підтримувати і продовжувати добросусідство країн.