У Всесвітньому клубі одеситів відбулась презентація перевидання книги «Останнє коло аду». Це розповідь радянського льотчика Юрія Цуркана про тяжкий шлях військовополоненого і в’язня німецьких концентраційних таборів. Донька автора Ванда доповнила книгу, видану в 1967 році, новими унікальними документами з архівів другої світової війни і фотографіями з сімейних альбомів.

: У вересні 1941 року, під час розвідувального вильоту, літак молодого радянського льотчика Юрія Цуркана був збитий ворожим вогнем із землі. Посадивши машину, що горіла, льотчик, втративши свідомість, потрапив в полон до німців. З того моменту почався його тяжкий шлях радянського військовополоненого і в’язня німецьких концтаборів. Юрій пройшов численні допити, приниження, голод, холод, тортури і каторжну працю. Ці події він описав в книзі «Останнє коло аду», яка побачила світ в 1967 році.

 Ванда Цуркан, донька автора книгикнига была издана 5 тыс экземпляров и за 3 дня была продана. Отец был не доволен, что было влючено о компартии. Но главное , что там все его товарищи по войне

2 роки тому Ванда Цуркан знайшла в одеському архіві особисте діло свого батька як військовополоненого. З цього почалась кропітка праця з пошуку документальних свідоцтв  тих подій  в архівах Німеччини, Польщі, Росії, Америки.

 Ванда Цуркан, донька автора книги

когда я нашла все документы, я поняла, что не могу только для себя оставить. Нашла список всех штафников. Папа был в двух лагерях военнопленных летчиков. В Додзы. Там был первуй підкоп. Потом в восточной Пруссии. Юрий Цуркан был организатором побега.

Всі знайдені унікальні архівні матеріали і ті 800 сторінок, що були викинуті з рукопису за радянських часів Ванда внесла до мемуарів свого батька. Так народилася оновлена книга.

 Ванда Цуркан, донька автора книги

 мы сами все делали. Сын мне помогал. Он знает 4 языка. Запросы везде писал.и все документы  мы добавили. И то, что он Верит в победу Сталина. Они были молодые ребята 24 года. Одесситы-летчики много документов военной школы.Там . где конечная 13-го.

ЗК: Вандра Цуркан намагалася зберегти стилістику книги. Її  батько писав від першої особи. Його розповідь це не тільки документальні спогади учасника тих тяжких часів. Це літературний твір про долі багатьох радянський військових-героїв, що опинилися в німецькому полоні, а потім в концтаборах.

 Ванда Цуркан, донька автора книги

 два польських лагеря. Поляки возбуждали уголоніе дела. Появилась целая глава. В Польще біли болем брутальніе условия. И конечно, неметкий. Австрийцы и немцы должны знать о преступлениях. Молодежь должна знать.

Ванда Цуркан планує перекласти перевидання на польску та німецьку мови, щоб нове покоління європейців знало і пам’ятало свою історію. А діти та онуки героїв другої світової  нарешті дізналися правду про долі своїх родних та близьких, що потрапили в горнило страшної війни.

Комментарии закрыты