У Києві відбулась презентація міжнародного проекту «Захистимо пам‘ять», а точніше, його нової фази. Міжнародний проект «Захистимо пам’ять» Фонду «Меморіал убитим євреям Європи» у тісній співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту має на меті перетворення масових поховань євреїв та ромів в Україні на гідні місця пам‘яті та інформації. Всього в червні та вересні 2019-го року урочисто відкриваються 15 пам’ятних місць, розташованих у 12-ти населених пунктах України, а також постійна виставка просто неба у Бердичеві. Мета проекту, підкреслює директор Українського центру вивчення історії Голокосту, — вшанування пам’яті загиблих євреїв у невеликих містах, не таких, як Одеса чи Харків, де вже встановлені пам’ятні знаки, а саме у малих.

Анатолій ПОДОЛЬСЬКИЙ, директор Центру вивчення історії Голокосту
Селища, маленькі містечка, де кількість жертв 500-1000, це забуті місця. Вони були не вшановані, вони були занедбані. Щоб повернути минуле, повернути ті єврейські громади, які були частиною української історії в тих маленьких містах.

Проект фінансується МЗС Німеччини, а працюють в ньому фахівці — історики, методисти, люди, які розуміються на тематиці історії Голокосту в Європі. «Захистимо пам’ять» охоплює Волинську, Рівненську, Львівську, а також у цьому році ще Житомирську та Вінницьку області, де у червні вже було відкрито 6 місць масових вбивств євреїв і ромів України. А через декілька днів відбудеться відкриття ще 9-ти меморіалів. Проект має декілька складових: архітектурну, історичну та освітню.

Анатолій ПОДОЛЬСЬКИЙ, директор Центру вивчення історії Голокосту
Важливість цього проекту — 9 років наш Центр віддає сили та життя для цього проекту. В нас працює багато людей. Має бути робота на місцях пам’яті. І наш Центр долучає до роботи місцеву громаду, місцеву владу і, головне, вчителів, які працюють.

На території сучасної України знаходяться близько 2000 місць масових розстрілів. У віддалених ярах, лісах, посеред полів, у колишніх протитанкових ровах чи піщаних кар’єрах загони Вермахту, CC та поліція – за участі місцевого населення – знищували цілі єврейські громади, нерідко впродовж кількох днів. Після війни багато з цих місць вбивств канули в небуття. Лише в 90-х роках, у незалежній Україні, в багатьох місцях були встановлені пам’ятні обеліски, що вказували на єврейське походження жертв. Однак сотні масових поховань залишаються до сьогодні непозначеними, незахищеними та занедбаними. Ці землі використовуються у сільському господарстві або забудовуються. Сліди осквернення могил справляють гнітюче враження. Велика кількість масових поховань не є гідними місцями скорботи та пам’яті про знищене тут єврейське життя. Саме тому міжнародний проект «Захистимо пам’ять» працює вже 9 років в Україні. І залучає до співпраці представників різних громад, суспільних організацій та держав, створює простір для дискусії про культуру пам‘яті, історичну політику, відповідальність за минуле та його вплив на сьогодення і майбутнє.

Комментарии закрыты