Мінімальний рівень води в Куяльницькому лимані в порівнянні з минулим роком впав на 20 сантиметрів.  При цьому рівень солоності постійно зростає, висновки вчених одностайні — чим більша солоність, тим більша вирогідність  гіпсування лиману. Про це розповів голова басейнової ради річок Причорномор’я Сергій Степаненко у ході засідання  19 грудня. За його словами  води, яка надходить до лиману, не вистачає навіть для підтримки рівня , усе що потрапляє — випаровується. Зокрема,  в цьому році води, що випарилася було більше тієї, що потрапила.

Сергій Степаненко, голова басейнової ради річок Причорномор’я
Відкладення подачі прісної води з річки Великий Куяльник до Куяльницького лиману може привести до неперебачуваних наслідків. Не дай боже  така засуха, яка була у 2010 році і що ми будемо робити руками затримати гіпсування ми не з можемо.

Велике занепокоєння у членів ради  викликав зрив запланованих на 2019 рік заходів по розробці проекту ренатуралізації річки Великий Куяльник. Регіональна програма була затверджена рішенням Одеської обласної ради від 25 жовтня цього року. У ході засідання члени басейнової ради  проголосували аби звернутися до влади з низкою пропозицій

Сергій Степаненко, голова басейнової ради річок Причорномор’я
І звернутися до Одеської обласної державної адміністрації і Одеської обласної ради з наполегливою вимогою, що були профінансовані всі ті заходи, які вже відбиралаися у цій програмі регіональній уже скажимо так по самому мінімому, якщо цей самий мінімум знову не буде фінансуватися , то тоді навіщо все це.

Разом з тим у ході засідання підіймалися проблеми малих річок. За словами керівника Басейнового управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю Лілії Гричулевич перед тим, як розпочинати роботу у якійсь річці необхідно врахувати усі ризики в цілому.  Загалом, проблеми у Південному регіоні однакові — висока зарегульованість, задамбованість незаконними гідротехнічними спорудами, розорення прибрежних зон.

Лілія Гричулевич, БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю
Кожна громада має свою маленьку проблему, у когось є підтоплення населених пунктів, у когось є незаконно збудовані гідротехнічні споруди, в когось інші проблеми з пребрежними смугами і кожен на свої території вирішити ці питання. Але якшо ми будемо вирішувати ці питання точково, ми не зможемо спасти в цілому річку. Річка — це живий організм і не можна лікувати якусь окрему діляночку і не дивитися, що буде відбуватися з іншими ділянками

Також в Одеському регіоні за підтримки ОБСЄ наразі реалізується пілотний проект відновлення малої ріки Ягорлик, яка є притокою Дністра. Впордовж наступного року він має бути втілений у життя, запевняє експерт з відновлення RewildingUkraine  Олег Дьяков.
Річка проходить  у двох районах області, а  місцеві жителі неоднаразово с скаржилися на неприємний запах і просили знайти якісь способи вирішення.

Олег Дьяков, експерт з відновлення RewildingUkraine
Продемонстрировать на участке реки порядка 8 километров, как можно ее востановить в очень близком к природному состоянию попутно скажем сняв целый ряд проблем. Проблем. например, связанных с заболачиванием, с заростанием тростником, ухудшением качества воды и соответственно гнилостными процессами, очень неприятным запахом

Додамо, що Басейнова рада річок Причорномор’я була створена у минулому році. Серед її основних завдань — розробка заходів із покращення екологічного стану водних ресурсів, а також підготовка плану управління басейном річок Причорномор’я.

 

Комментарии закрыты