21 листопада відзначається Михайлів день. Церква в цей день згадує Собор Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних, а найстарший жіночий монастир Одеси святкує 25 років з дня відродження. З благословення Високопреосвященнішого Агафангела, митрополита Одеського та Ізмаїльського, Преосвященніший Аркадій, єпископ Овідіопольський, очолив всенічне бдіння та Божественну літургію в Свято-Архангело-Михайлівському жіночому монастирі у співслужінні ректора Одеської духовної семінарії архімандрита Серафима і духовенства обителі.
Свято-Архангело-Михайлівський жіночий монастир — один з перших в Одесі. У 1835 році будівництву допомагав граф Михайло Воронцов — обитель назвали на честь його небесного покровителя Архангела Михаїла. У той час храм розташовувався на околиці міста, зараз це центр Одеси. Відродження обителі почалося в 1992 р Монастир в той час представляв собою жалюгідне і убоге видовище: Співочий корпус лежав в руїнах, корпуси були напівзруйновані, скрізь зяючі дірки, в прогнилому даху росли дерева і трава. Усюди було видно сліди багаторічного запустіння. Обитель піднялася з руїн піклуванням архіпастиря Одеси Високопреосвященнішого митрополита Агафангела. Він пожертвував монастирю чудотворну ікону Гербовецької Божої Матері. Знаючи, як важливо відродити літургійне життя, владика пожертвував також євхаристический набір у упокоєння своїх батьків черниці Макарії і воїна Михаїла, позолочене вбрання на святий Престол, різне начиння, кілька автомашин, будівельні матеріали і т.д. Зараз на протязі більше 20 років очолює монастир ігуменя Серафима.
ігуменя Серафима, настоятельниця Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря
Для нас сегодня очень большое и важное событие, мы отмечаем 25-ти летие со дня возрождения обители, потому что она была закрыта богоборческой властью в 1961 году, одна из старейших обитель города Одессы, существующая с 1828 года. И вот мы вернулись сюда ровно четверть века назад и высокопресвященейший митрополит Одесский Измаильский Агафангел отслужил 21- ю божественную литургию. Помещения этого храма тогда были совершенно для этого не приспособлены. Здесь были врачебные классы, помещения было все перегорожено. Тем не менее, это было совершенно духовное торжество.
В обителі близько 100 сестер, вік — від 17 років і старше. Найстаршій виповнилося в цьому році 100 років. Маючи таку міцну духовну підтримку, обитель намагається відродити ті славні традиції минулого, якими вона здобула собі добре ім’я у Бога і людей. Зараз монастирський комплекс включає в себе будинок милосердя для людей похилого віку, унікальний музей «Православна Одеса»,реставраційну майстерню, благодійну амбулаторію і чотири відділення одеської семінарії. Ми зустріли двох студенток швейного відділення і запитали їх враження про навчання.
Марія, Наталя, студентки золотошвейного відділення
Порадили батьки, ми з ними згодились і ми не жалкуємо. Нам дуже сильно подобається, нас все влаштовує. І ми дуже задоволені цим закладом, своїми одногрупниками, викладачами. Тим більше матушкою егуменьою теж. Нам дуже сильно тут подобається.
Монастир розширюється, але в центрі міста це робити нелегко. Однак ігумені вдається викроювати майданчики для потрібних будівель. Свято-Михайлівська обитель — це те місце, де люди можуть отримати як духовну підтримку, так і медичну допомогу.
ігуменя Серафима, настоятельниця Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря
У нас также действует медицинский центр в честь Святой Блаженной Ксении Санкт-Петербургской, бесплатная благотворительная трапездная, все кто нуждается в питании в горячем, свежем обязательно получают его, мы каждый день около 50-ти порций возим в организацию дорообдума, который занимается безпризорными детьми. По благословению владыки Метрополита Акафангела здесь уже много лет действует несколько отделений духовной семинарии, сейчас у нас 4 таких отделения:регенское, швейное, золотошвейное и иконописное. Планируэться еще одно открыть-патранажных сестер или сестер милосердия, сейчас мы к этому готовимся.
За 25 років після свого відновлення цей монастир став одним з головних центрів духовного життя міста. Саме тому в день Архістратига Михаїла під склепіннями тутешнього храму на Божественну літургію зібралися тисячі віруючих одеситів і гостей міста.