Консультативный совет EUBAM дал оценку прогресса в реализации реформ в сфере управления границами, таможни и содействию торговле в Молдове и Украине. 11 мая в Одессе состоялось 26-е заседание консультативного совета, в ходе которого, помимо прочего, обсуждались и инициативы в сфере укрепления доверия к процессу урегулирования приднестровского конфликта.
Місія Євросоюзу щодо прикордонної допомоги Молдові та Україні діє з 2005 року та розташована в Одесі. Основна мета консультативно-технічного органу — спільна робота з обома країнами над приведення їх стандартів і процедур управління кордонами, митної справи та торгівлі у відповідність зі стандартами, які діють у країнах Євросоюзу.
В рамках 26-го засідання Консультативної ради EUBAM посли та представники міністерств закордонних справ України і Молдови обговорили прогрес у реалізації поточних реформ.
Эндрю Тесорьер, глава EUBAM
Задача данного совета — направлять миссию в ее работе. И мы очень рады, что такое число людей приняли участие в данной встрече. Ведь важно помнить о том, что управление границами включает целый ряд служб. Как Молдова, так и Украина начали работу над большим количеством реформ для приведения пограничных и таможенных процедур к стандартам ЕС, и миссия остается для них надежным партнером.
Пиркка Тапиола, посол ЕС в Молдове
Как вы знаете, миссия изначально была создана для урегулирования Приднестровского вопроса в рамках Республики Молдова, но потом миссия стала заниматься другими широкими вопросами. Сегодня мы обсуждали автоматизированный обмен информацией по лицам и транспортным средствам, пересекающим совместную украинско-молдавскую границу на приднествоском участке и также совместный контроль, который будет осуществляться в пункте пропуска Кучурган-Первомайск.
Посол ЄС в Молдові висловив впевненість, що при правильному підході по шагове впровадження спільного контролю це буде відповідати побудові довіри в процесі врегулювання придністровського конфлікту.
В свою чергу, посол України в ЄС Ян Томбінскі зазначив, що і Молдова і Україна сьогодні виконують і реалізують зону вільної торгівлі, що сприяє у плавному переміщенні товарів через кордон
Ян Томбински, посол ЕС в Украине
Изначально целью миссии не было содействие соглашениям об упрощении торговых процедур обеих стран, но тот опыт, который миссия передает — вносит большой вклад в данный процесс и интегрированное управление границами. Сейчас мы наблюдаем, насколько выросло желание обеих стран реализовывать весь накопленный опыт. И в этом ЕС продолжит поддерживать обе страны
За свою більш ніж десятилітню історію місія EUBAM зробила чимало для інституційного розвитку партнерських служб в Україні та Молдові, як на національному, так і на регіональному рівнях, — зазначає директор департаменту Європейського Союзу МЗС України Всеволод Ченцов. І якщо в 2005 році основна увага була зосереджена саме на взаємодії на українсько-молдовському кордоні, то з часом завдання і мандат місії змінилися і якісно, і з точки зору рівня залучення.
Всеволод Ченцов, МИД Украины
Місія, яку знають в Одесі і в Україні, користується авторитетом, до її думки прислуховуються, в тому числі, в контексті формування політики держави і в Україні, і в Молдові. зараз це дуже актуально, коли уряд замислюється яким чином ефективніше організувати митні збори, як ефективніше наповнювати бюджет.
Місія Євросоюзу щодо прикордонної допомоги Молдові та Україні високо оцінила впровадження обома країнами розроблених практик та процедур. Зокрема, серед досягнень було відзначено погодження про зону вільної торгівлі та стратегії Інтегрованого управління кордонами.