Перш за все, прийшовши на виставку з гордою назвою «Відважні: Наші герої» ви відразу зможете отримати лаконічну і ясну відповідь на минулі у 20 столітті історичні події: зі стін дивляться фотографії людей, а кожна епоха супроводжується відеороликом, здатним передати те, що складно уявити, читаючи підручник. Виставка, присвячена 100-річчю української революції 1917-1921 років, проте показує те, що назавжди залишиться в серцях і у нинішнього покоління. Від Січових стрільців і до Євромайдану — експозиція пропонує спробувати побачити все на власні очі. Головна ідея тут — простежити боротьбу поколінь, які крізь роки пронесли ідеї свободи, волі і правди. Також, за словами організаторів, особливо важливою є і спадкоємність цієї боротьби.
Антоніна Піпко, заст. гендиректора Музею Революції Гідності
Спадкоємність героїв. Чому ми назвали «Відважні наші герої». Бо кожне покоління, воно в свої формі, в своєму вигляді боролось за незалежність України. Але наступне покоління, воно би не могло в такій мірі боротися вочевидь, якби воно не успадкувало і не перейняло той досвід боротьби і той дух, який був перед ним.
На виставці використовується відомий для європейських музеїв підхід — виразні обличчя на фотографіях, де сучасні люди одягнені відповідно до епохи, яку вони показують. На думку деяких відвідувачів виставки, коли ви заходите в зал, створюється враження що саме на вас зі світлин відразу дивляться люди, в очах яких видно відлуння минулих революцій.
Олександр Музичко, доцент історичного факультету ОНУ ім. Мечникова
Виставка є досить компактна і це, я думаю, навіть добре. Тому що у людей зараз мало часу завжди, вони постійно летять кудись. Але, мені здається що дуже добре ця виставка відображає самі такі головні моменти, людські, так би мовити. Зрозуміло, що ми своє майбутнє шукаємо перед усім в 20 столітті, відповіді на майбутнє, на рецепти. І тому, власне, на цій виставці увага поділена саме 20 сторіччю, найбільш такому і трагічному, і складному і героїчному в українській історії.
Також, стоячи у виставковому залі, людина розуміє, що сьогодні історія подається нам через дії простих людей, кожен з яких свого часу боровся за свободу і права, залишившись у пам’яті поколінь.
Марія Пошивайло, старший наук. співробітник Музею І.Гончара
Я була однією з учасниць виставки, це був фотопроект «Образи борців за свободу» від 1917 року до сьогоднішніх днів. В мене був образ селянки і воїна УПА, тобто, селяни, які допомагали, вони годували. Як тоді долучались прості люди, військовим носили їжу, так само під час Майдану. Я брала участь і в Майдані, була на кухні, готувала їжу.
В залі Одеського історико-краєзнавчого музею історія країни постає саме в боротьбі. А серед цієї багаторічної спраги свободи, ключовим є образ героя – людини, яка не змогла скласти зброю і йшла до кінця, розуміючи що швидше за все, довгоочікувану перемогу тільки через кілька десятиліть зможуть побачити нащадки.
Антоніна Піпко, заст. ген. дир. Музею Революції Гідності
Чим була покликана отака відважність тих людей, які ішли на боротьбу, знаючи що невідомо що їх чекає, чи слава, чи смерть. Дуже в багатьох випадках вони були майже впевнені що цей момент, от цей етап вони програють.
За словами авторів виставки, такі речі, як свобода і гідність вже закладені в кожній людині, проте, якщо ми будемо мовчати про них — їх дуже легко втратити. Тому, виставка «Відважні: Наші герої» створена і для того, щоб будити в людині високі почуття.
Антоніна Піпко, заст. гендиректора Музею Революції Гідності
Людина, в ній багато і позитивного і негативного. Людина дуже легко скачується до своїй тваринної подоби, якщо в ній не плекати боже, високе, гідне і вірне. От власне для цього і покликана ця виставка. Оцей ось, дух, він завжди дуже притягає. Бо людина ж не просто істота, яка їсть, насолоджується, п’є в барі, танцює. В людині є щось вище.
Точно так як і революція народжує контрреволюцію, дана виставка спрямована на те, щоб породити дискусію і змусити задуматися. Дивлячись на стенди з відео і фотографіями, кожен мимоволі думає над тим, чому відбуваються революції, що вони в собі несуть і скільки народ сплачує за те, що творить зміни.
Олександр Музичко, доцент історичного факультету ОНУ ім. Мечникова
Саме питання революції. Ця виставка, вона фактично присвячена питанню — ціна революції. Тобто, що таке в принципі революція. Є і вислови тут, як ви бачили, Томаса Джефферсона. Знаменитий вислів: «Той, хто віддає свободу, обирає безпеку — не має ні свободи, ні безпеки. СКЛЕЙКА. Чи революція це добре, чи краще еволюція. В яких умовах виникає революція. Чи революція це наслідок тотального зубожіння населення, тотального розчарування, що воно, так скажемо, останній вже крок, відчай. Або навпаки, є такий підхід. що революція — це ознака здорового організму.
Виставка «Відважні: Наші герої» триватиме до 2 вересня в Одеському історико-краєзнавчому музеї. Заходячи сюди, люди вчаться розуміти, що історія — це не тільки наука, але перш за все справа рук людини. А залишаючи стіни музею кожен — вже буде творити свою історію і власноруч змінювати майбутнє країни.