20 січня 2017 45-й президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп приступив до виконання своїх прямих обов’язків. Ми вирішили згадати, що приніс перший рік президентства Трампа США, світові і Україні. Біль детальніше, далі в сюжеті
Прийшовши в Білий дім Дональд Трамп почав доводити, що серйозно ставиться до передвиборчих обіцянок. Видані першими укази повинні були довести, що він дійсно збирається звести стіну на кордоні з Мексикою, зруйнувати введену Обамою систему медичного страхування і спробує змінити роль США на світовій арені. Однак, після 100 днів президентства більшість провідних американських ЗМІ замовили соціологічні дослідження по сприйняттю американцями діяльності Трампа. Виявилося, що він побив антирекорд щодо схвалення своєї роботи. Раніше найнижчий рейтинг схвалення діяльності за перші 100 днів керівництва мав тільки Білл Клінтон. Згадаємо самі обіцянки та іх досягнення.
Стіна з Мексикою
«Стоп мігрантам»
Будівництво стіни по всьому кордоні з Мексикою було однією з головних передвиборчих обіцянок Трампа. Указ про її спорудження став одним з перших, урочисто підписаних ним. Але навесні стало зрозуміло, що найближчим часом будівництво не почнеться. Причина — немає коштів. І так як суми на будівництво були неоднозначні з різних сторін, президенту довелося йти на компроміс і замінити будівництво «Стіни» виділенням $ 2 млрд для посилення безпеки на кордоні.
Скасування Трампом Obamacare
«Обама — найгірший президент»
Обіцянка скасувати виплекану Бараком Обамою систему медичного страхування Obamacare також була однією з головних тез виборчої кампанії Трампа. Але реалізувати її поки не вдалося. Законопроект, який повинен був запропонувати заміну, був зареєстрований в березні, але його зняли з розгляду. Проблема в тому, що у республіканців немає єдиної думки, що робити з Obamacare. Найбільш радикальна група вважає, що програму треба просто скасувати. Це позбавить приблизно 20 млн американців доступу до медстрахування, але дозволить скоротити витрати бюджету.
«Заборона мусульман»
«Ні тероризму»
Через тиждень після інавгурації Трамп підписав указ про тимчасову заборону в’їзду в США громадянам семи країн: Ємену, Іраку, Ірану, Лівії, Сирії, Сомалі та Судану. Критики президента охрестили нормативний акт «забороною мусульман». Непродуманість вчинку призвела до заворушень в аеропортах. Глава Пентагону повинен шукати вихід, щоб заборона не застосовувалася для військових і перекладачів з Іраку, які проходять тренування на базах в США. Указ оскаржили в судах, що фактично звело його ефект до нуля
КНДР і США
«У нас є своя ракета»
На початку грудня США і Південна Корея почали найбільші в історії навчання військово-повітряних сил на Корейському півострові. У навчаннях взяли участь сотні літаків, включаючи два десятка малопомітних винищувачів. Як заявили в Міністерстві оборони Південної Кореї, метою навчань під назвою Vigilance Ace є відпрацювання спільних дій союзників на випадок війни. Всього в навчаннях брали участь близько 12 тисяч американських військовослужбовців, шість винищувачів F-22 і 18 F-35. Навчання стартували через тиждень після запуску міжконтинентальної балістичної ракети в КНДР.
Податкова реформа США
«Наш податковий план проти офшорів»
Успішною обіцянкою можна вважати підтримання сенатом наймасштабнішої за 30 років податкової реформи, яка покликана призвети до одного з найбільших в історії США зниження податків для бізнесу і фізичних осіб. Закон передбачає зниження податків для бізнесу з 35% до 21% Також будуть знижуватися податки для фізичних осіб і домогосподарств. Спрощуються податкові декларації, надаються додаткові пільги і скасовуються благодійні внески без відома власника коштів.
Світові скандали щодо політики Трампа
«Російське досье»
За рік господарювання Трампа не обійшлося без світових скандалів щодо його політики. З самого початку президентства американські ЗМІ пильно відстежують можливі зв’язки членів його команди з Росією. На світ з’явилося так зване «російське досьє». Першою «жертвою» став радник президента з питань національної безпеки Майкл Флінн. З’ясувалося, що він обговорював з послом РФ в США Сергієм Кисляком можливість ослаблення санкцій. Спочатку Трамп намагався захищати підлеглого. Але Флінн так забрехався, що врешті-решт його звільнили. Другим у справі про втручання Росії в президентську гонку в США став відомий лобіст Пол Манафорт. Скандальний американський політтехнолог Пол Манафорт здався Федеральному бюро розслідувань США. Манафорт перебував під слідством за порушення федерального податкового законодавства, відмивання грошей і лобіювання інтересів іноземців.
Єрусалим — столиця Ізраїлю
« Мирний договір з Ізраїлем»
Другий масштабний скандал викликало те, що у грудні 2017 Трамп визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і доручив Держдепартаменту почати підготовку до переїзду в це місто посольства США в цій країні. Цей захід викликав негативну реакцію з боку світової спільноти і масові протести палестинців в Єрусалимі.
Звинувачення Трампа в расизмі
»Мігранти з брудних дір»
Далі, грубі слова Дональда Трампа про низку країн, з яких в США приїжджають мігранти, викликали справжню хвилю обурення і звинувачень у расизмі, які прозвучали і в ході церемонії в Білому домі з нагоди дня пам’яті Мартіна Лютера Кінга. За даними американських ЗМІ, обговорюючи в Білому домі у вівторок з конгресменами проблеми міграції, президент назвав Гаїті і країни Африки «брудними дірами». Це викликало обурення африканських країн і протести в США, а в ООН назвали слова глави Білого дому «расистськими які підбурюють до ксенофобії». Дональд Трамп уже заявив, що ЗМІ передали його слова невірно, все ж визнавши, що використовував «жорсткі вирази» під час обговорення програми захисту дітей нелегальних мігрантів.
Україна та США
«Ні терору в Україні»
Дійшла черга й до відносин США та Україною. Коли Дональд Трамп прийняв присягу президента в січні минулого року, більшість аналітиків оприлюднили надзвичайно негативні прогнози щодо Україно-американських відносин, багато хто з них передбачали, що Україна стане головною жертвою амбітної зовнішньої політики адміністрації Трампа. Дружня до України позиція адміністрації Трампа була найбільш помітною в кадрових змінах, зроблених протягом минулого року. Наприклад, призначення Курта Волкера спецпредставником Держдепу по Україні. Крім того, США допомагають Україні не тільки в рамках програми військової безпеки (у тому числі наданням летальної зброї), але і по реформуванню країни.