Зовні до болю схожа на звичайну єврейську бабусю, яких так багато було на Подолі, прем’єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр стала уособленням «інакшості», альтернативи, яка, як, здавалося, була неможливою… 3 травня 1898 року в родині теслі Мойше-Іцхока Мабовича і його дружини Блюми народилася дочка Голда, народилася в самому центрі Києва. У пам’яті Голди зберігся київський епізод: переляканий батько зсередини закриває дошками вхідні двері їхнього будинку на Басейній, оскільки ось-ось почнеться єврейський погром. І, ймовірно, саме цей принизливий дитячий спогад став поштовхом до того, що прем’єр-міністр Ізраїлю через багато років вважала одним із пріоритетів своєї діяльності, щоб ніколи життя і смерть жодного єврея в будь-якому куточку світу не могли залежати від волі і бажання антисемітів.

Через 8 років сім’я переїхала в США. У грудні 1917-го Голда, під впливом Бен-Гуріона, одного з лідерів палестинських сіоністів-соціалістів, стала активісткою цієї політичної сили і однією з найближчих соратниць Бен-Гуріона на довгі десятиліття.

У 1921 році Голда разом з невеликою групою ідейних сіоністів з багатих Сполучених Штатів і Канади переїхала до Палестини — тоді злиденної, батьківщини предків. В 1928-ому Голда —  секретар сіоністської Жіночої робочої ради, і поступово стає одним з найбільш впливових лідерів палестинських сіоністів. Особливо Голда Меїр відзначилася в 1948 році, напередодні проголошення держави Ізраїль. Уже було зрозуміло, що це послужить причиною війни з усіма сусідніми арабськими країнами. Народженій державі найбільше була потрібна зброя. І хоча команді Бен-Гуріона вдалося умовити Кремль поставити таке вкрай необхідне озброєння з Чехословаччини, за нього треба було негайно платити, а грошей не було. Бен-Гуріон поставив перед Голдою, здавалося б, нереальне завдання — за кілька тижнів зібрати в Америці астрономічну, як на той час, суму в 25, а ще краще в 30 млн дол. Голда Меїр зібрала 50 млн …

3 вересня 1948 року Голда прибула в Москву як посол народженої країни. Тріумфальна зустріч, влаштована їй десятками тисяч радянських євреїв біля московської синагоги, і до сих пір є однією зі знакових подій в короткій ще історії Ізраїлю. Потім Голда Меїр — міністр праці, міністр закордонних справ. 17 березня 1969 року 71-річна Голда очолила Державу Ізраїль як прем’єр-міністр… Її пам’ять увічнено, зокрема, на ізраїльській банкноті в 10 нових шекелів, з одного боку якої зображена «бабуся Голда», а з іншого — натовп радянських євреїв, які з таким захопленням вітали Голду Меїр в 1948 році в Москві.

Комментарии закрыты