Дев’ятнадцятий рік поспіль Одеська національна наукова бібліотека об’єднує під своїм дахом видавців та книготорговельні організації з усієї України. Цьогоріч виставка-форум «Українська книга на Одещині» триває з 18 по 20 травня. Засновники заходу зазначають: те, що розпочиналось як експеримент тепер має національне значення.
Емілія Василевська, Одеська національна наукова бібліотека
Ідея ця виникла в кінці 90-их. коли дуже було мало літератури. Розпалася система книгорозповсюдження — особливо комплектування бібліотек. І тоді ж виникла ідея: а чому б не запросити видавців до нас і хай вони до нас привозять свою літературу. А ми тут у них будемо її бачити — і будемо її купувати. Отака була ідея. Сьогодні це вже масштабний захід такого всеукраїнського значення. І це не тільки продаж книжок для бібліотек.
Ніна Прибєга, Державне спеціалізоване видавництво «Мистецтво»
Саме головне, що зараз стало більше учасників. Може, тому, що є момент, вибачайте за таке слово, голоду на українську книжку. І немає російської книги на ринку. Тому тут дуже багато учасників, які привезли свій доробок за рік і за попередні роки.
У рамках форуму проводять круглі столи та конференції, зустрічі з читачами, презентації та автограф-сесії — всього близько 50 заходів за три дні. В них беруть участь близько 70-ти видавців, які представляють свою літературу: наукову, навчальну, дитячу, художню та історичну. Сюди привозять унікальні книги: як всім відомі, так і ті, що лише набирають популярності.
Леся Низова, учасниця виставки-форуму
На цьому форумі я представляю творчість свого батька — Івана Даниловича Низового. Поета-шістдесятника, прозаїка, публіциста, журналіста, громадського діяча. І тому зрозуміло, що його слово щире, чесне й відверте. Червоною ниткою через всю його творчість проходить насамперед — це досмертна любов до України, до рідної землі. Пам’ять свого роду, дитяча ота пам’ять, знання своєї історії. Це поєднання своєї історії сучасної з минулою козаччиною.
Ніна Прибєга, Державне спеціалізоване видавництво «Мистецтво»
В тому році — і сьогодні — ми привезли унікальні книжки. «Авангард» за авторством Дмитра Горбачова і «Бойчук та його школа» за авторством Сергія Білоконя. Це дві книги-альбоми, які є хітові у нас, які відкрили українському — і не тільки українському читачеві, тому що вони видані частково англійською мовою — 20-30-ті роки 20-го століття.
На відкритті виставки-форуму були присутні і «новачки» — і ті, хто стояв у витоків заходу. Вони наголошують: попри весь розвиток сучасного світу, паперова книга залишається живою — її все ще люблять, її все ще купують.
Сергій Гриневецький, почесний громадянин Одеси та Одеської області
Навіть в сучасний вік цифрових технологій книжка завжди залишається найкращим і улюбленим другом. Це зрозуміло. І переконаний, що сьогоднішній форум дасть новий подих і натхнення як для письменників, поетів, так і для працівників видавництв.
Галина Дольник, директорка магазину «Книгарня-кав’ярня»
Я займаюсь українською книгою десь 19 років. Звичайно, я знаю, що є періоди, коли менше купують. Звичайно, електронна книжка — я не скажу, що вона домінує. Але молодь більше електронною книжкою послуговується. Буває, послуговується електронною книжкою і каже: «А, я хочу паперовий варіант».
Такою сьогодні є українська книга — живою, актуальною і завжди популярною. Навіть в наш цифровий час.