Це — одна з найбільших диких ділянок зонального різнотравного степу України і Європи, що збереглися, його площа близько 14 000 гектарів. Розташована вона на території ТарУтинського району Одеської області.
Тут планується створення національного природного парку, який дозволить зберегти дику природу цього куточка півдня України і дасть потужний імпульс розвитку краю в цілому.
Клімат тут помірно-континентальний, з короткою, м’якою зимою і тривалим літом. Високі температури і тривалі періоди без дощів викликають сильні посухи. І тут, майже постійно, дують вітри.
Через Тарутинський степ протікає більше десяти малих річок, але майже всі вони пересихають влітку.
Рослинність Тарутинского степу в основному трав’яниста. Тут багато рідкісних видів, занесених в Червону книгу України і Червоні списки Європи і Міжнародної спілки охорони природи.
Велика кількість декоративних рослин робить цю територію привабливою для туристів.
Досить різноманітний і тваринний світ Тарутинского степу. Ця територія занесена в Смарагдовий (Смарагдову) ятір Європи, де знаходяться найцінніші в природному відношенні куточки континенту. Вона також є важливим елементом екологічної мережі України.
Ще за радянських часів, з 1945 року, тут функціонував військовий полігон, але до 2004 року він повністю припинив своє існування. Його землі були передані місцевою владою фермерам під роспашку
Щоб врятувати цей унікальний куточок дикої природи, в результаті тривалої, кропіткої роботи вчених екологів і природоохоронців, тут, в 2012 році, був створений ландшафтний заповідник місцевого значення.
Але період відносного спокою тривав не довго. На початку 2016 року, Білгород-Дністровський підрозділ Міністерства оборони України передав землі заповідника… фермерам, порахувавши, що ця територія як і раніше належить військовим?!…
В результаті цих незаконних дій було розорано більше 1600 гектарів унікальних заповідних земель.
Експерти оцінили збитки нанесені заповіднику в 30 мільярдів гривень! На захист степу виступили тисячі українців і жителів інших країн, а також найбільші природоохоронні організації. В результаті тривалих судових розглядів і кропіткої роботи вчених-екологів і передусім співробітників НПП «Тузловскі лимани», беззаконня військових було зупинене.
Розуміючи, що ані заповідник, ані регіональний ландшафтний парк не можуть забезпечити охорону цієї унікальної території, було запропоновано створити в тарутинському степу об’єкт найвищого природоохоронного рангу — національний природний парк.
Ця пропозиція була підтримана владою Тарутинського району і цілою низкою українських і міжнародних організацій, у тому числі Європейським Центром Охорони Довкілля (ECNC).
Національний природний парк «Тузловські лимани» на прохання департаменту екології одеської облдержадміністрації взявся за підготовку обґрунтування національного парку «Тарутинский степ». Проводячи обстеження території, вчені проїхали багато сотень кілометрів бездоріжжя, збираючи науковий матеріал і проводячи одночасно фото- і відеозйомку території.
У травні 2018 року клопотання про створення національного парку «Тарутинський степ» підтримало Міністерство екології України.
У заповідний об’єкт повинні увійти, окрім території ландшафтного заповідника, і інші цінні степові ділянки, а також три невеликі лісові заповідники. Ці зелені оазиси, з усіх боків оточені агроланшафтом, мають свою, властиву лісовим екосистемам, чарівність. Вони будуть прекрасним доповненням до відкритих степових просторів. Загальна площа національного парку «Тарутинський степ» складе близько 13000 гектарів.
Національний природний парк, маючи відповідний кадровий потенціал, зможе забезпечити охорону цієї унікальної території, а також дати поштовх розвитку місцевої економіки, передусім за рахунок розвитку туризму. І такий досвід тут вже є, багато років в Тарутинському районі, успішно працює Центр етнографічного сільського зеленого туризму і сімейного відпочинку «Фрумушика-Нова»
Цей край з багатою історією, колоритним місцевим населенням і дивовижною природою, може перетворитися на процвітаючий куточок України і Європи. І запорукою цього стане Національний природний парк «Тарутинський степ»!