Разом зі збільшенням повноважень на об’єднані територіальні громади покладається й більша відповідальність. Яким має бути розвиток громад та як ефективно використати обмежені ресурси — ці питання підіймалися під час обговорення 10 грудня. Організаторами виступили Одеський офіс з розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».  Починаючи  з 2017 року фахівці Офісу підтримали розробку 11 стратегій. Їх створюють  із залученням мешканців громад.

Віктор Бондарук, експерт з питань регіонального розвитку  
Розроблений таким способом документ у громаді сприймається як свій, тобто громада і активні мешканці, які залучаються вони відчувають свою причетність до цього процесу і тому далі при уже реалізації, при впровадженні ставлення до цього документу як до свого — мий його зробили, ми його виносили , ми його написали, наші депутати може під певним якимось впливом його ухвалили і далі ми ним користуємося.

У кожній ОТГ зазвичай визначають від двох до 4 стратегічних цілей. Приміром, розвиток економіки чи  якісних культурних послуг. Так, у Любашівці мешканці вирішили  просувати виробництво ковбаси. Виготовляти ковбасні вироби у цій місцевості — давня традиція . Рецепти переходили з покоління в покоління, а чумаки та просто приїжджі зупинялися для того, аби взяти у дорогу ковбаски.  Рецепти збереглися і по нині, а не так давно у Любашівці пройшов ковбасний фестиваль.

Віктор Бондарук, експерт з питань регіонального розвитку  

І сьогодні, поєднуючи оці особливості і географічне положення громада планує не просто ппроводити фестиваль, громада планує оце виробництво ковбас визначити своїм пріориттетним напрямком. Громада планує виділити земельну ділянку і запропонувати підприємцям створити такий м’ясокомбінат, який буде використовувати  і виробляти такі ковбаси.

За словами Віктора Бондарука в планах — зареєструвати бренд, стандарт для технічних умов виробництва технічних виробів, а також створити професійний заклад для підготовки фахівців. І навіть ковбасний музей.  Щодо загальних проблем, які наразі існують в ОТГ , однією з головних  на думку фахівців є пасивність її мешканців. Це підтвердилося опитуванням. Так, на запитання  який  ресурс є найважливішим для розвитку громади, більшість респондентів відповідають прогресивна і дієва місцева влада.

Віктор Бондарук, експерт з питань регіонального розвитку
По-перше, влада це не ресурс, ну таке запитання трошки провокаційне , а по друге про що це свідчить . Це свідчить про те, про що ми говорили про пасивність мешканців. Люди наші хотять і звикли, що влада повинна все зробити, все забезпечити і на блюдєчкі принести , а ми буде з боку стояти критикувати і постійно говорити, що ви все робити не так.

Повертаючись до стратегій додамо, що цього року основними цілями стали: сприяння малому та середньому бізнесу, розвиток сільського туризму, людського капіталу та соціальної інфраструктури, високий рівень альтернативної енергетики та розвинута переробна промисловість  .

Комментарии закрыты