З 12 по 16 березня в Одесі, в готелі Брістоль проходить навчальний тиждень з обліку місячних даних у сфері енергетики. Тут зібралися представники статистичних служб з 11 країн — Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії. Захід проводиться для програми EU4Energy, серед спікерів експерти з Міжнародного енергетичного агентства та форуму країн-експортерів газу, який ще називають газовим ОПЕК . Дана програма стартувала в липні 2016 року і триватиме до 2020. Основна її мета — поліпшення збору даних про споживання енергії країнами. Адже, якщо немає статистики того, скільки держава використовує ресурсів, то немає і чіткого розуміння того, де саме можна заощадити.
Таля Ватман, політичний менеджер МЕА
Впровадження щомісячних статистичних даних допоможе створити позитивну енергетичну політику для України. А також, для областей країни і для Одеси. Якщо у нас є хороша щомісячна статистика, у нас буде краще розуміння того що робить з точки зору енергетичної безпеки. Без якісної статистики, ви не можете проводити якісну політику.
На даний момент Україна — одна з найбільш енергоспоживаючих держав у світі. Дивно, але енергоспоживання в Україні на один квадратний метр більш ніж в 3 рази вище, ніж в Німеччині. При цьому, перевагу в нашій країні віддають атомній енергії, нафті, вугіллю і газу. Біопаливо та використання гідростанцій тут не в ходу. Однак, з огляду на залежність України від імпорту, наявність чіткої статистики може допомогти грамотно розподіляти ресурси, проводити заходи з енергоефективності та просто платити менше за ресурси.
Клер Морель, менеджер програми статистики EU4Energy
Наприклад, якщо ваше домашнє господарство або ваш бізнес хоче десь заощадити, для цього вам потрібно знати що ви заробляєте і як ви це витрачаєте. Теж саме відбувається, якщо ми говоримо про країну. Для того щоб створити енергоефективну політику, вам потрібно знати звідки надходить енергія і де її використовують. Після того як ми знаємо, як енергію використовують, наприклад для світла, для обігріву, для охолодження, тільки після цього ми зможемо створити адекватну енергоефективну політику.
Сьогодні говорити про енергоефективність в Україні не те щоб потрібно, а вже необхідно. Газові війни з Росією, будівництво Північного потоку-2 в обхід України — все це призвело до певних зрушень. Зростання цін на імпортовані ресурси веде до природного бажання економити і споживати дешеву енергію.
Анатолій Фризоренко, директор департаменту статистики Держстату
Во-первых, конечно, повышение цен на энергоресурсы — это тоже очень сильно влияет. Мы видим что население старается переходить…особенно те, кто живут в сельской местности, они переходят на пеллеты, древесину. То есть биотопливо. Сокращается потребление газа, как я уже сказал. Потому что слишком дорого. Сбор статистической информации на месячном уровне может нам помочь ощутить и увидеть где страна находится и какая ситуация с энергоресурсами в стране. Для Украины это очень важно, особенно в свете последних наших политических проблем с РФ.
Враховувати те, що ми маємо на даний момент і спробувати грамотно розпоряджатися ресурсами — ось в чому основна цінність статистичних даних для України. До того ж в країні діє програма «Теплих кредитів» на енергозберігаючі матеріали та програма IQ Energy для енергоефективності в житловому секторі. Завдяки допомозі європейських партнерів, поступово формується розуміння того що інвестувати в енергозбереження набагато вигідніше, ніж виплачувати субсидії і купувати газ у імпортерів.