Боротьба за незалежність — нажаль, у 21 столітті це питання залишається актуальним, як і у 18-му, 19-му чи 20. Активні учасники цієї боротьби — такі як Мазепа, Петлюра чи Бандера — з часом стали певними символами, про реальне життя, вчинки і погляди яких сьогодні вже мало що пам’ятають. 10 квітня в Одеському історико-краєзнавчому музеї відкрилась 11-а пересувна виставка «Фактор свободи», мета якої розповісти сучасним українцям якомога більше про тих, хто в минулі сторіччя стояв перед виборов — чи бути незалежній Україні.
Напередодні Дня захисника України, до дня українського козацтва і свята Покрова Богородиці в історико-краєзнавчому музеї відкрилась вже 11-а пересувна виставка, підготовлена Українським інститутом національної пам’яті «Фактор свободи». Після обласного центру експозицію представлять і в районних центрах Одещини.
Юрій Слюсар, заступник директора музею
Вони завжди дуже інформативні, достатньо сучасні. Починали з агітаційного плакату, а зараз завершують практично формулою спілкування через сучасну техніку новітню. І розраховані передусім на молодь сучасну
В якості героїв цьогорічної виставки обрані історичні постаті, котрі втілюють цей самий Фактор свободи — Іван Мазепа, Семен Петлюра та Степан Бандера. А саму експозицію побудували таким чином, щоб вона була зрозуміла сучасним українцям: місця їх перебування у вигляді геолокацій, своєрідні переписки між героями, інформація про них як сторінка в соцмережах.
Тарас Гончарук, проф. кафедри історії України ОНУ ім. Мечникова
Тут ми можемо побачити зображення, що до речі, дуже важливо для зображень Мазепи, саме автентичні зображення Івана Степановича Мазепи, того самого бунтівного поработителя гетьмана. Тут ми можемо побачити будівлі, пов’язані з цими людьми, тут ми можемо побачити друзів цих людей. Формат виставки сучасний, для сучасного користувача телефону, інтернету. Бо є поняття друзі, є поняття місця, які відвідала людина, але вона буде цікава для всіх
Юрій Слюсар, заступник директора музею
Я представник такого покоління, ми ж пройшли через комуністичне виховання. Це були символи такі негативні. А за задумом українського інституту національної пам’яті. Саме вони символізують не тільки історичну боротьбу, а повинні привертати увагу зараз, коли йдеться знов, український народ стає перед вибором, вибором, як діяти далі.
Мазепинці, петлюрівці, бандерівці — тривалий час в суспільстві існують різні ярлики. Виставка «Фактор свободи» дає можливість кожному відвідувачу дізнатись більше про цих людей, скласти власне враження, дати свою оцінку цим постатям.